Türkiye

Davutoğlu'na 'Musul' gensorusu

CHP "IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu’nun basılması ve başkonsoloslukta görevli 49 kişinin rehin alınmasıyla ilgili Meclis’i bilgilendirmediği ve çelişkili açıklamalar yaptığı" gerekçesiyle Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu hakkında gensoru önergesi verdi.

Konular: Ortadoğu, Türkiye
CHP, Dışişleri Bakanı Davutoğlu hakkında gensoru önergesi verdi. [Fotoğraf: Osman Baytürk/Al Jazeera]

chp'nin meclis başkanlığı'na sunduğu gensoru önergesinin gerekçesinde, türkiye’nin musul başkonsolosluğu’na yapılan baskının, hükümetin izlediği yanlış dış politikanın sonucu olduğu iddia edildi. chp davutoğlu’nu, "türkiye’nin itibarını sıfırlamak ve dış politikayı çıkmaza sokmakla’ suçladı.  

chp musul başkonsolosluğu’na yapılan baskını ‘türkiye’nin onuruna vurulmuş ağır bir darbe’ olarak niteledi:

“yaklaşık iki aydır işid’in elindeki rehinelerimiz konusunda dışişleri bakanı davutoğlu meclis’e bilgi vereceğini söylediği halde bilgi vermemiş, konuya ilişkin haberlere de yayın yasağı konmuştur. ayrıca savunma bakanı ve dışişleri bakanı konuyla ilgili çelişkili açıklamalar yapmaktadır. bir devletin öncelikli görevi yurttaşlarının cam güvenliklerini korumaktır. 11 haziran 2014 tarihinden bu yana musul’da rehin olan vatandaşlarımız konusunda bu görev yerine getirilmemektedir. bunun siyasi sorumlusu bakanlığının personeli iki aydır bir terör örgütünün elinde rehin olan ahmet davutoğlu hakkında anayasa ve tbmm içtüzüğü uyarınca gensoru açılmasını arz ederiz.”  

gensoru önergeleriyle ilgili ilk adım gündeme alınıp alınmaması. meclis genel kurulu'nda önergenin gündeme alınması salt çoğunlukla mümkün. bu da oylamada ak parti'nin tavrını belirleyici kılıyor. bu nedenle şimdiye kadar muhalefetin verdiği gensoru önergelerinden gündeme alınan bulunmuyor. 

musul'daki baskın

11 haziran 2014 tarihinde türkiye'nin musul başkonsolosluğu'na yapılan baskında işid militanları türkiye'nin musul başkonsolosu öztürk yılmaz'ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin aldı. 

baskının ardından muhalefet konunun genel kurul'da konuşulması için genel görüşme çağrısı yaptı. dışişleri bakanı ahmet davutoğlu güvenlik boyutunu gerekçe göstererek muhalefet partilerini konuyla ilgili ayrı ayrı bilgilendirdi. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;