1915 olayları

Davutoğlu'ndan 1915 açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu "1915 yılında tehcir sırasında hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz.” dedi.

başbakan ahmet davutoğlu 1915 olaylarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. davutoğlu, "hayatını kaybeden masum osmanlı ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz." dedi.

başbakan ayrıca "1915 yılında tehcir sırasında hayatını kaybeden osmanlı ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

“osmanlı imparatorluğunun son yıllarında, asırlardır barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamış olan farklı etnik ve dini kökenden pek çok osmanlı vatandaşı, hafızalarda derin izler bırakan büyük acılar yaşadılar. birinci dünya savaşı koşullarında bu acıları yaşayan, farklı etnik ve dini kökene mensup milletlerin torunları olarak yaşananları anlıyor, hayatını kaybeden masum osmanlı ermenilerini saygıyla anıyor, torunlarına taziyelerimizi sunuyoruz."
"sahip çıkmak görevimiz"
"osmanlı ermenilerinin hatırasına ve ermeni kültürel mirasına sahip çıkmak türkiye için tarihi ve insani bir görevdir. bu anlayışla, bu yıl 24 nisan günü ermeni patrikhanesince düzenlenecek dini bir törenle, osmanlı ermenileri tüm dünyada olduğu gibi türkiye'de de anılacaktır. cumhurbaşkanımız recep tayyip erdoğan'ın başbakan olduğu dönemde, 23 nisan 2014 tarihinde yayınladığı mesajda belirtildiği gibi, 'türkiye ve ermenistan'ın, birlikte, kendilerine yakışır bir törenle' osmanlı ermenilerini anmaları çok daha anlamlı olurdu. tarih siyasete alet edilmediğinde, bu olgun ve erdemli duruşun gerçekleştirileceğine inanıyoruz."
"kadim anadolu medeniyeti tarihimize sahip çıkmayı, sevincimizi ve acımızı birlikte anmayı, yaralarımızı birlikte sarmayı ve geleceğe birlikte bakmayı öğretmiştir. hrant dink'in ölüm yıldönümü vesilesiyle 20 ocak 2015 tarihinde yayınladığım mesajda ifade ettiğim üzere "iki kadim halkın birbirini anlama ve birlikte geleceğe bakma olgunluğuna ulaşmaları mümkündür."
"acılar arasında ayırım gözetmiyoruz"
bugün de, tarihi sorumluluğumuzun ve insani görevimizin bir gereği olarak, acılar arasında ayırım gözetmeden yüzyıl önce yaşanan olaylarda hayatını kaybedenleri saygıyla hatırlıyoruz. öte yandan, acılarımızın hafiflemesi için hayatını kaybedenleri hatırlamak kadar, geçmişle dürüstçe yüzleşmenin de önemli olduğuna inanıyoruz. birinci dünya savaşı'nda yaşananların nedenlerini ve sorumlularını tespit etmek mümkündür. ne var ki, her şeyi tek bir kelimeye indirgeyerek, sorumluluğu genellemeler yoluyla sadece türk milletine yüklemek, hatta bunu bir nefret söylemiyle birleştirmek vicdanen de hukuken de sorunludur. yüz yıl önce türk ve müslüman osmanlı vatandaşlarının maruz kaldığı sürgün ve katliamların derin izleri bugün de hafızalardadır.
bu gerçeği görmezden gelmek, acılar arasında ayırım gözetmek, tarihi bakımdan yanlış olduğu kadar vicdanen de kabul edilemez. nitekim geride bıraktığımız yıllar, çatışan hafızaların birbirine dayatılmasının sonuç getirmeyeceğini göstermiştir. bu çerçevede, tüm osmanlı vatandaşlarının hafızasına ve vicdanına saygı gösterilmesi, seslerine kulak verilmesi gerekmektedir."
"yaraları deşmek yerine..."
"hakikate ulaşmak için adil hafıza, duygudaşlık, saygılı bir dil, makul ve nesnel bakış yeterlidir. türkiye, tüm görüşlerin serbestçe dillendirilip, özgürce tartışılabildiği, her türlü belge ve bilginin soruşturulabildiği bir ortam sağlayarak, ortak geleceği inşa etme hedefi doğrultusunda önemli pozitif adımlar atmaktadır. yüz yıl önce, sevinç ve hüzünde aynı kaderi paylaşmış iki halkın torunları olarak bize düşen ortak sorumluluk, yüzyılın yaralarını sarıp, insani bağlarımızı yeniden tesis etmektir. türkiye, bu sorumluluğa kayıtsız kalmayacak, dostluk ve barış için elinden geleni yapmaya devam edecektir. bütün üçüncü taraflara da tarihi yaraları deşmek yerine, adil hafızaya ve ortak barışçıl geleceğe dayalı bir tutum benimsenmesi çağrısında bulunuyoruz."
"bu duygu ve düşüncelerle, 1915 yılında, tehcir sırasında hayatını kaybeden osmanlı ermenilerini bir kez daha saygıyla anıyor, çocuklarının ve torunlarının acılarını paylaşıyoruz.”
erdoğan da taziyelerini sunmuştu
cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan da, geçen yıl başbakanlığı döneminde 1915 olaylarıyla ilgili bir taziye mesajı yayınlamış, şu sözlere yer vermişti:
"20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz."

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;