Selahattin Demirtaş

Demirtaş'ın da katıldığı açlık grevi sona erdi

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile Hakkâri Milletvekili Zeydan’ın da katıldıkları, Edirne F Tipi Cezaevi'ndeki açlık grevi sonlandırıldı. HDP, açlık grevinin “sorunların çözümü için taahhütler çerçevesinde” sona erdiğini duyurdu.

Konular: HDP, Türkiye

haklarında yürütülen ‘terör soruşturması’ kapsamında 4 kasım 2016 günü tutuklanan ve edirne f tipi cezaevi'ne konulan hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş ile hdp hakkari milletvekili abdullah zeydan, cuma sabahı açlık grevine başladı.

perşembe günü hdp genel merkezi’nden yapılan açıklamada, “edirne cezaevi müdürü'nün diyaloga kapalı tutumu, hukuk dışı uygulamaları, diğer mahkumlara yönelik insanlık dışı uygulamaları, günlerdir devam eden açlık grevlerinin bitirilmesi konusunda hiçbir iyi niyet adımı atmamış olması nedeniyle biz de cuma gününden itibaren açlık grevine başlıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

cuma akşamı yapılan açıklamada hdp genel merkezi, demirtaş ve zeydan'ın açlık grevlerini sona erdirdiğini demirtaş’ın gönderdiği mesajla duyurdu:

“edirne f tipi ceza infaz kurumu'nda 25 şubat 2017 tarihinden beri devam eden açlık grevinin, cezaevi yönetimi ile kurulan diyalog ve sorunların çözümü için ortaya konulan karşılıklı iyi niyet taahhütleri çerçevesinde sonuçlandırılmış olmasından memnuniyet duyuyoruz.

açlık grevlerinin devam ettiği diğer cezaevi müdürleri başta olmak üzere, cezaevleri genel müdürü'nü ve adalet bakanı'nı açlık grevini devam ettiren mahkumlarla diyalog içerisinde sorunların çözümü için inisiyatif almaya, tutsakları da diyalog zemini çerçevesinde açlık grevlerini bitirebilmek için sorumluluk almaya davet ediyoruz.

edirne cezaevi gibi diğer cezaevleri için de açlık grevleri tümden sonuçlanıncaya kadar kamuoyunu duyarlı olmaya davet ediyor, büyük katkı sunan hukuk ve insan hakları kurumları ile avukatlarımıza teşekkür ediyoruz. desteklerini esirgemeyen tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyoruz."

demirtaş ile birlikte edirne f tipi cezaevi'nde kalan tutuklular da açlık grevini sona erdirdi.

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;