Sağlık

Erdoğan: Kanser tedavisi masraflarını üstleneceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Kanserle ilgili ilaçlarda bir sıkıntı vardı, yani bedelini kanserli hastanın ödemesi gibi. Dedik ki 'Bunu da devlet halledecek.' Hazırlıklar ona göre yapıldı, yapılıyor. Bu tür hastalarımızın da inşallah tedavisini, masrafını devlet olarak üstleneceğiz" dedi.

Konular: Sağlık, Türkiye
[Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, "evet platformu" tarafından istasyon meydanı'nda düzenlenen "erzurum buluşması"na katılarak, vatandaşlara hitap etti. cumhurbaşkanı erdoğan, başbakan binali yıldırım ve sağlık bakanı recep akdağ ile kanser hastalarının ilaçlarının bedelinin devlet tarafından karşılanmasına ilişkin bir görüşme yaptığını belirterek, "kanserle ilgili ilaçlarda bir sıkıntı vardı, yani bedelini kanserli hastanın ödemesi gibi. dedik ki 'bunu da devlet halledecek.' hazırlıklar ona göre yapıldı, yapılıyor. bu tür hastalarımızın da inşallah tedavisini, masrafını devlet olarak üstleneceğiz." dedi.

"masrafları devlet olarak üstleneceğiz"

türkiye'de 30 büyükşehirin tamamında modern şehir hastanelerinin yapılacağını ifade eden erdoğan, yozgat, isparta, mersin, balıkesir şehir hastanesinin tamamlandığını anlattı.

bunun da insanına değer vermek olduğunu belirten erdoğan, kılıçdaroğlu'nun savaş ay'ın programına katıldığındaki "tedavi olma, hastaneye gitme özgürlüğü engellenemez" şeklindeki sözlerini hatırlatarak, şöyle devam etti:

"lütfettin. yoksa onu da engelleseydin. reçete yazılıyor, ilacını alamıyordu benim vatandaşım. şimdi böyle bir dert var mı? istediği eczaneden gitsin alsın, istediği hastaneye gitsin. engel var mı? kuyruk falan böyle bir şey var mı? geçen başbakanımızla da recep beyle (sağlık bakanı recep akdağ) de konuştuk. kanserle ilgili ilaçlarda bir sıkıntı vardı, yani bedelini kanserli hastanın ödemesi gibi. dedik ki 'bunu da devlet halledecek.' hazırlıklar ona göre yapıldı, yapılıyor. bu tür hastalarımızın da inşallah tedavisini, masrafını devlet olarak üstleneceğiz."

kanuni sultan süleyman'ın "halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi." sözlerini anımsatan erdoğan, genel sağlık sigortasını çıkardıklarını ve her doğanın artık sigortalı dünyaya geldiğini bildirdi.

günde 450 kişiye kanser tanısı

türk kanser araştırma ve savaş kurumu derneğinde "4 şubat dünya kanser günü" nedeniyle basın toplantısında konuşan sağlık bakanlığı türkiye halk sağlığı kurumu başkan yardımcısı bekir keskinkılıç, "kanser korktuğumuz gibi artmıyor ama bütün sinyaller de kanserin artabileceğini gösteriyor." dedi. 

türkiye'nin 2014 yılı kanser karnesinin çıktığını belirten keskinkılıç, günde yaklaşık 450 kişinin kanser tanısı aldığını bildirerek şunları söyledi:

"yılda 163 bin 500 kanser hastamız oluyor. kanser korktuğumuz gibi artmıyor ama bütün sinyaller de kanserin artabileceğini gösteriyor. 'kanser artmıyor' desek de 'kanserde rahatladık bundan sonra da bu doygunlukla gideriz' anlamına gelmiyor. mevcut kanserlerimizi daha erken yakalamaya çalışmalı, daha iyi bir standardı kanser hastalarımıza ve onların ailelerine sunmalıyız."

en çok görülen kanser türleri hakkında da bilgi veren keskinkılıç, "erkeklerde akciğer, prostat, kolon, kadınlarda ise meme, tiroid ve rahim ağzı kanserleri yine en çok görülen kanser türleri arasında yer alıyor." dedi.

türk kanser araştırma ve savaş kurumu derneği başkanı prof. dr. şuayib yalçın ise, sigarayı bırakarak, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenmeyle kanserden korunmanın mümkün olduğunu dile getirerek, "bugün iki yüz kanser türü görülüyorsa, bu tür basit önlemleri alarak yüzde 60'ından korunabiliriz. kanserin yüzde 30'u sigara ile ilişkilidir." uyarısında bulundu.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;