Afrika

Erdoğan: Libya'da rol kapmaya çalıştılar

Başbakan, sürpriz şekilde Libya'ya giden Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve İngiltere Başbakanı Cameron'ı eleştirerek 'Durumdan vazife çıkaranlar oldu' dedi.

Haberin Öne Çıkanları

İsim vermeden eleştirdi

'Misrata yakılıp, yıkılmış''

Erdoğan'ın Mısır, Tunus ve Libya'da halka yönelik konuşmalarında laiklik vurgusu dikkat çekmişti. [AA]

başbakan recep tayyip erdoğan, kuzey afrika turu sonrası, kendisinden bir gün önce sürpriz bir şekilde libya’yı ziyaret eden fransa ve ingiltere liderlerini eleştirdi. erdoğan, “durumdan vazife çıkaranlar veya rol kapanlar ortaya çıktı. bu rol kapma mantığı neden?” dedi.  

başbakan bu sözleri, bahçeşehir üniversitesi medeniyet araştırma merkezi tarafından hazırlanan “batıya doğru akan nehir” adlı belgeselin istanbul’da düzenlenen tanıtım gecesinde sarfetti.

dört gün boyunca mısır, tunus ve libya’yı kapsayan bir tura çıktığını hatırlatan erdoğan, ''mısır medeniyetler beşiği bir ülke ama mısır'ın halini görün. mısır'da şu anda düşünün otoriter ve totaliter bir rejim yıkılıyor. yeni dönemde ortaya çıkan siyasi partiler bir endişeyi taşıyor; 'acaba yine bir şeyler olabilir mi?' yapılması gereken nedir? bütün dünyanın onlara bu öz güveni vermesidir” diye konuştu.
 
mısır’daki yeni yönetime seslenen erdoğan, birilerinin farklı hesapları olabileceğini ve farklı nedenlerle yaklaşım gösterebileceğini hatırlatarak “artık bu yola çıkılmıştır, öyleyse olması gereken özgürlükler noktasında, demokrasi noktasında dolambaçlı sokaklardan değil, gerçek demokrasi noktasında bu mücadeleyi vermenizdir'' diye konuştu.
 
aynı şeyin tunus ve libya için de geçerli olduğunu belirten erdoğan, ''işte bakın hemen gördünüz, ortada olmadıkları halde durumdan vazife çıkaranlar veya rol kapanlar çıktı ortaya. bu rol kapma mantığı niye, neden?'' dedi.
 
'petrol hesabı yapılmasın'
 
bu yılın başında libya’da isyanın başladığı sıralarda avrupa konseyi parlamenterler meclisi'ne hitaben yaptığı konuşmada batı'nın libya’nın petrol kuyuları üzerinden hesap yapmaması gerektiğini söylediğini hatırlatan başbakan erdoğan şöyle devam etti:
 
“şu anda batı basınını okursanız ne diyorlar; 'libya'nın petrollerinin yüzde 35'i şu şu şu ülkede'. ayıptır. her zamanki yaklaşım tarzınızı yine tekrar edecek olursanız bu defa durum inanıyorum ki farklı olacaktır. inanıyorum ki alışılmışın dışında olacaktır.''
 
dün libya'da 4 meydan mitingi yaptığını ve halka hitap ettiğini söyleyen erdoğan, misrata'nın yakılıp, yıkıldığını gördüğünü ifade etti.
 
misrata'dan ''ankara'' gemisiyle 450 yaralıyı 12 f-16 uçağının korumasıyla bu ülkeden çıkardıklarını anlatan erdoğan, ''dün öğrendim ki fransa ve ingiltere 35 yaralıyı tedavi için memleketlerine götürüyormuş. her taraf güllük gülistanlık şimdi. bunu da allaya pullaya anlatıyorlar. gücü, silahı ve acımasızca rekabeti merkezine alan bir medeniyet anlayışı kabul edilemez'' diye konuştu.
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;