Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan'a 'ucûbe' sözü nedeniyle tazminat cezası

Mahkeme, Kars'taki İnsanlık Anıtı'na ucûbe diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, heykeltraş Mehmet Aksoy'a 10 bin TL tazminat ödemesine karar verdi.

Mehmet Aksoy'un yaptığı İnsanlık Anıtı 35 metre boyunda ve 350 ton ağırlığındaydı. [Fotoğraf: AA - Arşiv]

heykeltraş mehmet aksoy'un açtığı davayı sonuçlandıran istanbul 3. asliye hukuk mahkemesi cumhurbaşkanı erdoğan'ın tazminat ödemesi yönünde karar verdi. aksoy, heykele yakıştırdığı 'ucûbe' sıfatı nedeniyle erdoğan'dan 100 bin tl tazminat talep etmişti. mahkeme, erdoğan’ı 10 bin tl tazminat ödemeye mahkûm etti.

'bir ucûbe koymuşlar, garip bir şey dikmişler'

erdoğan, kars mitinginde "hasan harakani'nin türbesinin yanına bir ucûbe koymuşlar, garip bir şey dikmişler. oradaki tüm vakıf eserlerinin, o sanatkârane eserlerin olduğu yerde böyle bir şey olması düşünülemez. konuyla ilgili olarak belediye başkanımız görevini süratle yerine getirecektir. bunu süratle bekliyoruz. inşallah ilk gelişimizde bunu da göreceğiz. o bölgeyi de gayet güzel bir park haline belediye getirecektir'' diye konuşmuştu. 

aksoy'un avukatı turgut kazan, 'ucûbe' sözü nedeniyle heykeltraşın 'üzüntü' duyduğunu anlatırken, "davalı taraf cevaplarında 'newyork'taki özgürlük heykeli olsa neyse' demektedir. söz konusu heykelde süveyş kanalı'nda dikilmek üzere dönemin osmanlı padişahı tarafından sipariş edilmiş ve peşinatı ödenmiştir. daha sonra kanala dikilirse uğursuzluk getireceği düşüncesi ile alımında vazgeçilmiş ve parçalar halinde paris'te bir depoda muhafaza edilmiş ilerleyen zamanda amerika'da bir heykel düşünülünce götürülüp yerine dikilmiştir. benim müvekkilimin ise davaya konu heykeli santim santim kesilmiştir" diye konuştu.

'garip bir şey anlamında kullanılmıştır'

erdoğan'ın avukatı ferah yıldız ise ,"ucûbe kelimesi hakaret değil, eleştiridir  garip bir şey anlamında kullanılmıştır. türk dil kurumu'nun cevabi yazısında dosya arasında mevcuttur" dedi. yıldız, heykelin erdoğaın'ın talimatıyla kaldırılmadığını söylerken, "heykel usulsüz işlemler nedeniyle idare mahkemesi ve danıştay'ın ayrıntıları dosya içerisinde açıklanan kararları ile yerinden kaldırılmıştır. davayı iadesi hükmedilmiştir. 'davalının talimatı üzerine kaldırıldığı' şeklindeki beyanlar gerçek dışıdır" diye konuştu.  

kaynak: dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;