Ortadoğu

Erdoğan'dan ABD'ye 'terörle mücadele' mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atlantik Konseyi'nde ABD'ye terörle mücadelede ortaklık mesajı verdi. Erdoğan, "Terör örgütlerinden niçin yardım istiyoruz ki? Biz varız. Biz bölgede her türlü desteği vermeye hazırız, her türlü koalisyonun içerisinde yer almaya hazırız. Ama bu terör örgütleriyle asla... Çünkü onlar bizim can düşmanlarımızdır" dedi.

[Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, istanbul'da yapılan atlantik konseyi istanbul zirvesi 2017'de konuştu. türkiye ve bölgedeki terörle mücadeleye değinen cumhurbaşkanı erdoğan, "abd'nin suriye'de ypg'ye destek vermesi ittifak ruhumuzu zedeliyor" dedi. "terör örgütleri nato üyesi mi? nato'da biz beraberiz" ifadelerini kullanan erdoğan, mayıs ayında görüşeceği abd başkanı donald trump'la, türkiye - abd ilişkilerinde "taze bir sayfa açılacağına inandığını" ifade etti.

fethullah gülen'in abd'den iade edilmesi gerektiğini de hatırlatan erdoğan, "fetö liderinin tutuklanması veya yargılanmak üzere türkiye'ye iadesi, amerika'dan temel beklentimizdir" dedi.

abd'nin ankara büyükelçisi john bass'in de katıldığı toplantıda cumhurbaşkanı'nın yaptığı konuşmadan satır başları şöyle:

"nato'da biz beraberiz"

"türkiye, atlantiğin her iki yakası için geçmişte olduğu gibi gelecekte de güçlü ve güvenilir bir ortaktır. ittifaka yeni bir soluk, yeni bir güç vermekse hepimizin bu dönemdeki tutumuna bağlıdır. içinden geçmekte olduğumuz sancılı dönemde ittifakımızın ve ortaklığımızın temellerini yeniden tahkim etmeli, güçlendirmeliyiz. öncelikle ilişkilerimizi terör örgütleri değil, devletler olarak birbirimiz üzerinden yürütmemiz gerektiğine inanıyorum. terör örgütleri kim ki? biz onları yanımıza niye alıyoruz ki? bu terör örgütleri, nato üyesi mi? hayır. nato'da biz beraberiz. öyleyse terör örgütlerinden biz niçin yardım istiyoruz ki? biz varız. biz bölgede her türlü desteği vermeye hazırız, her türlü koalisyonun içerisinde yer almaya hazırız. ama bu terör örgütleriyle asla... çünkü onlar bizim can düşmanlarımızdır."

"elimizde bütün belgeler var; görüntülü var, kayıtlı var..."

"sayın trump'tan beklediğimiz; biz hedefi sadece deaş'a mı kilitleyeceğiz yoksa tüm terör örgütlerine mi kilitleyeceğiz? eğer sadece deaş'a bunu kilitleyecek olursak yanılırız. yani bir terör örgütünü yok ederken diğer taraftan diğer terör örgütlerini orada güçlendirmiş oluruz çünkü onlara ne yazık ki silah yardımları geliyor. onlara gelen silah yardımlarını deaş'la paylaşıyor. elimizde bütün belgeler var. görüntülü var, kayıtlı var, bunları gayet iyi biliyoruz, bunları sağa sola kaçırmanın hiçbir anlamı yok. bunu tabii ki benim sayın trump'a anlatmam lâzım."

"pkk terör örgütünün bunlar düşük çocuklarıdır"

"sırf deaş'la mücadele ediyor diye pkk, ypg gibi terör yapılarının etnik temizlik faaliyetlerine, bölgede işlediği cinayetlere tepkisiz kalmak, yeni insanlık suçlarına davetiye çıkarmaktır. pyd'yi biz tanırız, ypg'yi biz tanırız. bizdeki pkk terör örgütünün bunlar düşük çocuklarıdır. onların yetiştirmesidir. bunları gayet iyi biliriz ve bu bölgede kim kimdir bunu bilen birisi biziz. bu, bize sorulmalı. dostlarımız bunu bizden öğrenmeli. yoksa yanlış bilgiler üzerine geleceğe yönelik yanlış adımlar atılıyor ve bölge bir çöküşün içerisinde. medeniyetler çöküyor, insanlar ölüme mahkûm ediliyor."

"müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz"

"türkiye'nin uluslararası hukuktan doğan haklarını kullanması kadar doğal bir şey yoktur. biz bir hukuk devletiyiz, haklarımız neyse bunu kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. tehditler sürdüğü müddetçe gereken her türlü tedbiri alacağız. güney sınırımız boyunca bir terör koridorunun oluşmasına asla izin vermeyeceğiz. hele hele kuzey suriye'de bir devlet kurma teşebbüsü içerisine giren malûm bazı cahiller var, 'cahil cesur olur.' diyorlar ya o da o havalarda, kendine göre bakanlar kurulu oluşturuyor vesaire... biz bunları karşılıksız bırakmayız ve kuzey suriye'de böyle bir devlet kuruluşuna da asla müsaade etmeyiz. çünkü suriye'nin bölünmesine karşıyız, suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasından yanayız. terörle mücadeleyi sınırlarımız içinde ve dışında sürdürmekte kararlıyız. bu konuda tüm dost ve müttefiklerimizden dayanışma bekliyoruz."

"trump yönetimiyle üst düzey temaslarımız ocak 2017'den beri yoğunlaşıyor"

"(türkiye ile abd) geçmişte iki ülkenin ortak hareket ettiği durumlarda nasıl stratejik çarpan etkisi oluşturduğunu, ne gibi başarılar elde ettiğini hep birlikte gördük. bilhassa içinden geçtiğimiz bu kritik dönemde müttefiklik ilişkimiz çok daha büyük önem kazanmıştır. trump yönetimiyle üst düzey temaslarımız ocak 2017'den beri yoğunlaşıyor. sayın trump ile türk-amerikan ilişkilerinde taze bir sayfa açacağımıza inanıyorum."

ypg'ye destek sorunu

amerika’nın pkk’nın suriye kolu pyd’ye siyasi ve askeri desteği türkiye ile amerika’yı suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

abd, türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda arap, süryani ve türkmen gücü de ypg’ye katarak suriye demokratik güçleri’ni (sdg) kurmuştu. sdg'nin omurgasını ve komutasını yine ypg oluşturuyor.

abd dışişleri bakanlığı’ndan marie harf, ekim 2014’te pyd’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, washington yönetimi eylül 2015’te pyd'nin silahlı kanadı ypg'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

trump yönetiminin de bu konuda obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. bu dönemde de amerika ypg’yi silahlandırmaya devam ediyor. obama döneminde pyd/ypg ile irtibatları yürüten özel temsilci brett mcgurk, trump döneminde de görevine devam ediyor.

kaynak: aa, al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;