Türkiye

Erdoğan'dan akademisyenlere: Hendek kazsınlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güneydoğu'daki çatışmalara ilişkin devleti suçlayan bildiri yayımlayan akademisyenleri yine sert bir dille eleştirdi ve "Siyaset yapmak isteyen parlamentoda siyaset yapsın. Yapmayacaklarsa hendek kazsınlar, isterlerse dağa çıksınlar" dedi.

Konular: Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'te bombalı saldırının yapıldığı yeri ziyaret etti. [Fotoğraf: AA]

cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan, sultanahmet'te canlı bomba saldırısının yapıldığı yeri ziyaret etti. erdoğan, cuma namazını sultanahmet camii'nde kıldı. diyanet işleri başkanı mehmet görmez bugün için özel bir hutbe okudu.  erdoğan cuma namazının ardından canlı bomba saldırısının yere karanfil bıraktı.

"daeş'in ülkemize yönelik 10 harekatı oldu"

burada basın mensuplarına açıklama yapan erdoğan canlı bomba saldırısı için şunları söyledi:

"ülkemizi de adeta çevre ülkelerde olduğu gibi sıkıntılı duruma sokabilecek, birçok terör örgütüyle mücadele içindeyiz. bunların başında pkk, aynı şekilde suriye'nin kuzeyinde ypg ve pyd, el kaide'den ayrılan daeş terör örgütüdür. son dönemlerde bizim özellikle suriye'nin içerisinde ve suriye'nin kuzeyinde sınır bölgelerimde gelişmelere müsaade etmeyeceğimiz yönünde tavrımız var. türkiye cumhuriyeti, türk milleti olarak bunu kabul etmemiz mümkün değil, türkiye'de teröre müsaade etmemiz mümkün değil. doğu ve güneydoğuda yürüttüğümüz temizlik hareketı bu yöndedir. bunun yanında koalisyon güçleriyle harekat vardır. bunu daeş'in hazmedemediğini görüyoruz. daeş'in ülkemize yönelik 10 harekatı oldu. türkiye'de misafir olan 10 alman vatandaşı öldü, yaralılar tedavi altında. tedavi olup çıkanları memleketlerine uğurladık. bunlar gönderildi. hepsi tabi ki bu hadiseyi inceledik. dün de üst düzey bir güvenlik toplantısında değerlendirmesini yaptık, atılacak adımları değerlendirdik. hassasiyetimiz aynı kararlılıkla devam edecektir. bizim tarih, medeniyet kokan barış meydanı olan sultanahmet meydanı'nda hele hele alman çeşmesi yanında böyle bir hadisenin olmasından üzüntümüzü paylaştık. birçok devlet, hükümet başkanları bizim acımızı paylaştı. tüm alman halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. bizim mücadelemiz sürecektir."

"profesör, doçent olması kimseyi aydınlık yapmaz"

erdoğan konuşmasında  güneydoğu'daki çatışmalara ilişkin bildiri yayımlayan akademisyenleri yine sert bir dille eleştirdi. erdoğan tüm bu olanlar karşısında kapkara bir bilridi yayımlayan ve o katliamların altına imza koyanları kınadığını belirterek şöyle konuştu: 

"profesör, doçent olması kimseyi aydınlık yapmaz. zalimlerle olan zalimdir. katliam yapanlarla birlikte olanlar da aynı suçu uşlekiştir. çınar'da olan hadisede babasıyla birlikte şehit olan 3 yaşındaki mevlüde'yi kapkaranlık akademisyenler nereye koyacaklar ? onun katilleri yanında yer almayı nasıl vicdanlarına sığrdıracaklar? yargı makamlarını,  üniversite senatolarını göreve davet ettim. siyaset yapmak isteyen parlementoda siyaset yapsınlar ama yok parlamentoda bunu yapamıyorlarsa bunlar da gitsinler hendek kazsınlar veya dağa çıksınlar. bu kadar açık ve net konuşuyorum.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;