Türkiye

Gazeteciler hakkında 'terör örgütü propagandası' iddianamesi

DHKP-C’lilerin öldürdüğü Savcı Mehmet Selim Kiraz'ın rehin alınma fotoğraflarının yayımlanmasıyla ilgili 18 gazeteci hakkında iddianame hazırlandı. “Terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 7,5 yıla kadar hapisleri isteniyor.

Konular: Türkiye
Savcı Kiraz daha önce Berkin Elvan dosyasında görev yapan dört savcıya kıyasla olayın aydınlatılması için ilerleme kaydeden isim oldu. [Fotoğraf: AA]

istanbul cumhuriyet başsavcılığı, savcı mehmet selim kiraz'ın rehin alınmasına ilişkin fotoğrafları yayımlayan dokuz gazetenin sorumlu müdürleri ve bağlı oldukları yetkililerin de aralarında bulunduğu 18 gazeteci hakkında, ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talebiyle iddianame hazırladı.

çağlayan’daki istanbul adalet sarayı'nda, iki dhkp-c'linin önce rehin alıp sonra öldürdüğü savcı mehmet selim kiraz'ın rehin alındığı ve örgüte ait flamaların yer aldığı fotoğrafları yayımladığı gerekçesiyle dokuz gazete hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

istanbul cumhuriyet savcısı umut tepe’nin hazırladığı iddianamede, şok gazetesi sorumlu müdürü kaan özbek ve bağlı olduğu yetkili orhan duman, millet gazetesi sorumlu müdürü sedat gülmez ve bağlı olduğu yetkili cuma ulus, posta gazetesi sorumlu müdürü seçil şengelir güler ve bağlı olduğu yetkili mehmet emin öztürk, yurt gazetesi sorumlu müdürü başak günseven ve bağlı olduğu yetkili orhan şahin, bugün gazetesi sorumlu müdürü gökhan çorbacı ve bağlı olduğu yetkili temel tanadalan, cumhuriyet gazetesi sorumlu müdürü abbas yalçın ve bağlı olduğu yetkili can dündar, özgür gündem gazetesi sorumlu müdürü reyhan çapan ve bağlı olduğu yetkili emine eren keskin, aydınlık gazetesi sorumlu müdürü murat şimşek ve bağlı olduğu yetkili mehmet sabuncu ve birgün gazetesi sorumlu müdürü berkant gültekin ve bağlı olduğu yetkili ibrahim aydın “şüpheli” sıfatıyla yer aldı.

iddianamede, 29 mart'ta dhkp-c'liler tarafından öldürülen savcı mehmet selim kiraz'ın rehin alınma sürecinde başına silah dayandığı; ağzı bantlı, arkasında örgüt flamalarının olduğu fotoğrafların sosyal medyada yayıldığı hatırlatıldı. bu fotoğrafların söz konusu dokuz gazetede 1 nisan'da yayımlanması dolayısıyla ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

şüphelilerin ifadelerinin de yer aldığı iddianamede, gazetecilerin haklarındaki suçlamayı kabul etmedikleri aktarıldı.

''mozaikleme ve karartma yapılmadı''

iddianamede, şüphelilerin sorumlu yazı işleri müdürü ve bağlı olduğu yetkili olarak, savcı kiraz'ın fotoğraflarını herhangi bir mozaikleme ve karartma yapmadan olduğu gibi yayımladıkları vurgulandı ve ''devletin bütünlüğüne, milletin birlik ve beraberliğine kasteden terör örgütünün nihai amacının toplumun huzur ve refahını bozmak, ülke içerisinde kaos ortamı oluşturmak olduğu, terör örgütünün her türlü eylemi yapabileceği ve güçlü olduğu mesajını vermek için öldürülen teröristlerin çekmiş olduğu söz konusu fotoğrafları sosyal paylaşım sitelerinde yayımladıkları, haklarında soruşturma açılan gazetelerinde de terör örgütünün belirtilen amaçlarına hizmet edecek şekilde bu fotoğrafları gazetelerinde yayımladıkları'' aktarıldı.

şüphelilerin, “dhkp-c örgütünün basın yoluyla propagandasını yapmış olduklarının anlaşıldığı” savunulan iddianamede, 18 gazetecinin ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan ayrı ayrı 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. iddianame istanbul ağır ceza mahkemesi’ne gönderildi.

mahkeme heyeti iddianameyi kabul ederse şüpheliler önümüzdeki günlerde hâkim karşısına çıkacak.

46 yaşında hayatını kaybeden savcı kiraz, gezi parkı olayları sırasında öldürülen berkin elvan soruşturmasını yürütüyordu.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;