Türkiye

Gaziantep’te çatışma: 4 ölü

Gaziantep'te, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını protesto edenlerle, onlara tepki gösterenler arasında çatışma çıktı. Tabanca ve tüfeklerin de kullanıldığı çatışmalarda 4 kişi öldü, 1'i polis 20'nin üzerinde yaralı var.

Konular: Türkiye, Kobani, IŞİD
Çatışmalar Barak ve Vatan mahallelerinde gerçekleşti. [Fotoğraf:DHA]

gaziantep'teki olaylar saat 19.00 sıralarında işid'e tepki amacıyla barak ve vatan mahallelerinde gösteri düzenleyen kişilerin, polis karakollarına saldırması ile başladı. eylemcilere tepki gösteren kişiler de sokağa çıktı. iki grup arasında silahlı çatışma yaşandı. tabanca ve tüfeklerin kullanıldığı çatışmada 1'i polis memuru 20'nin üzerinde kişi, kurşun ve tüfeklerden çıkan saçmalara hedef oldu. hastanelere götürülen yaralılardan 15 yaşındaki süleyman balcı, 20 yaşındaki sevgi alıcı, 27 yaşındaki ömer uçeker ile şahan dağhan hayatını kaybetti. 10 aylık bebeği bulunan sevgi alıcı'nın evinde televizyon seyrederken vücuduna isabet eden kurşunlarla öldüğü açıklandı.

ölen 4 kişinin cesedi otopsi için morglara alındı. yaralanan polis memurunun da hayati tehlikesi var. 

güzelvadi, akdere, aydınlar, mevlana, düztepe, nuri pazarbaşı, güneş, cinderesi, karşıyaka ve göllüce mahallelerinde de pkk yanlısı gruplar, çöp konteynırlarını devirip lastiklerle ateş yaktı. yolları barikatlarla kapatıp işyerleri ile araçların camlarını kırıp zarar veren kişiler, polislerin dağılmaları yönündeki uyarılarına havai fişek, taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi. polis eylemcilere toma'lardan biber gazı ve basınçlı su sıktı. olaylarda tüfek kullanan gruptakiler, zırhlı polis aracının camına ateş etti. her iki camına mermi isabet eden zırhlı araç kullanılmaz hale geldi. 

merkez şahinbey ve şehitkamil dbp ilçe başkanlıklarının ateşe verildiği, bazı işyeri ve polis araçlarının da zarar gördüğü olaylarla ilgili yoğun güvenlik önlemleri alındı. olay sırasında en az 50 kişi gözaltına alındı. olayların çıktığı mahallelerde gruplar arasındaki çatışmalar sürüyor. 

kaynak: al jazeera, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;