Kültür-Sanat

Giacometti'ye 101 milyon dolar

İsviçreli sanatçı Alberto Giacometti'nin başyapıtı ''Chariot'' (Araba) adlı heykeli, açık artırmada 101 milyon dolara alıcı buldu.

Konular: Kültür-Sanat
İsviçre asıllı ressam Alberto Giacometti, 1901-1966 yılları arasında yaşadı. [AA]

sotheby's müzayede evinin "izlenimci ve modern sanat sonbahar müzayedesi" new york'ta yapıldı. new york'taki müzayede gecesine, 1966 yılında ölen alberto giacometti’nin ''araba'' adlı eseri damgasını vurdu. ressam ve heykeltıraş giacometti’nin ikinci dünya savaşı sonrasında, 1950 yılında yaptığı 1,44 metre yüksekliğindeki iki tekerlekli araba üzerinde duran bronz tanrıça heykeli, 101 milyon dolara alıcı buldu. 

giacometti’nin "walking man" isimli eseri de 4 yıl önce londra'da yapılan müzayedede 104 milyon dolara satılmıştı. müzayedede, vincent van gogh'un 1890 yılında 66x51 santimetre ebatlarında yaptığı "papatyalı ve gelincikli vazo'' adlı eseri ise 61 milyon 800 bin dolara satıldı. eserin satış kataloğundaki değeri 30 ila 50 milyon dolar olarak belirtilmişti. 

müzayede gecesinin diğer bir yıldızı ise amedeo modigliani'nin 1911 ve 1912 yıllarında yaptığı, 70 milyon 700 bin dolara alıcı bulan 73 santimetre yüksekliğindeki ''tete'' (baş) adlı eseri oldu. heykele satış kataloğunda 45 milyon değer biçilmişti. new york'taki müzayede gecesinde sotheby's, toplam 422 milyon 100 bin dolarlık satış gerçekleştirerek 270 yıllık tarihindeki en yüksek meblağa ulaştı.

anadolu ajansı muhabirinin sorusunu yanıtlayan sotheby's'in izlenimci ve modern sanat bölümü başkanlarından simon shaw, amerikalı ve çinli alıcıların müzayedede öne çıktığını söyledi. shaw, müzayedeye türk alıcıların katılıp katılmadığıyla ilgili soruya "türkiye'den klasik ve modern sanat dünyasıyla ilgilenen çok iyi koleksiyoncularımız var ama bu akşam türkiye'den koleksiyoncunun olduğunu bilmiyorum" yanıtını verdi.

son yıllarda artan asyalı alıcıların bu müzayede de önce çıktığını belirten shaw, 40 ülkeden alıcının katıldığı new york'taki müzayedeye, çin'den telefonla katılan bir alıcının van gogh'un 61 milyon 800 bin dolarlık eserinin sahibi olduğunu bildirdi. müzayedede 73 eserin 58'i satılırken, balthus, matisse, marc chagall ve giorgio de chirico'nun eserleri potansiyel değerlerinin altında kalarak satılmayanlar arasında yer aldı.

kaynak: anadolu ajansı

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;