Gürcistan

Gürcistan'dan Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat dönemi

Gürcistan'dan Schengen Bölgesi'ne vizesiz seyahat dönemi başladı. Atina'ya giden Başbakan Kvirikaşvili ve beraberindeki heyet, daha sonra Brüksel'de vize serbestisi kutlamalarına katılacak.

[Fotoğraf: AA]

gürcistan'ın avrupa birliği (ab) ile vize serbestisinin bugünden (salı) itibaren resmi olarak yürürlüğe girmesine ilişkin, başbakan giorgi kvirikaşvili ve bazı bakanlar tiflis'ten bir ab ülkesine giden ilk vatandaşlar oldu.

tiflis şota rutaveli uluslararası havalimanı'nda sabaha karşı bir araya gelen başbakan kvirikaşvili, dışişleri bakanı mikheil janelidze, ab bakanı viktor dolidze, eğitim bakanı aleksandre jejelava, mülteci öğrenciler, sanat ve kültür temsilcileri ile yerel basın mensupları, kvirikaşvili'nin davetiyle gürcistan havayolları uçağıyla yunanistan'ın başkenti atina'ya ilk kez vizesiz seyahat etti.

kvirikaşvili, yolculuk öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, "bugünden itibaren gürcistan vatandaşlarının schengen bölgesi'ne vizesiz seyahat süreci resmen başladı. bu çok büyük bir başarıdır. vizesiz seyahat, gürcistan vatandaşlarına ab'yi daha yakından tanıma fırsatı sağlayacak" dedi.

ab'nin gürcistan'a verdiği vize muafiyeti kararının uzun ve yoğun bir çalışma sonucunda olduğunu belirten kvirikaşvili, "şimdi biz avrupa'nın eski kültür başkenti atina'ya gideceğiz. daha sonra avrupa'nın siyasi başkenti brüksel'e gidip kutlama yapacağız" diye konuştu.

"nihâi amacımız ab ile tam entegrasyon"

dışişleri bakanı janelidze ise bugünden itibaren biyometrik pasaportu olan tüm gürcistan vatandaşlarının schengen bölgesi'ne en fazla 90 günlüğüne vizesiz seyahat edebileceğini söyledi.

janelidze, "bizim gelecek adımlarımız ab ile daha derin entegrasyonudur. nihâi amacımız ab ile tam entegrasyondur" ifadelerini kullandı.

atina'da kültür etkinliklerine katılacak gürcistan heyeti, daha sonra belçika'nın başkenti brüksel'e geçerek vize serbestisi kutlamalarına katılacak.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;