İsrail - Filistin sorunu

Halid Meşal: İsrail'e bedel ödeteceğiz

Hamas Siyasi Büro Başkanı Meşal, Filistinli tutukluları serbest bırakması için İsrail'i "bedel ödemeye zorlayacaklarını" söyledi.

El Kudüs uydu kanalında yaynlanan konuşmada Meşal İsrail'i Filistinli tutukluları serbest bırakma konusunda "bedel ödemeye zorlayacaklarını" söyledi. [Fotoğraf: Al Jazeera]

hamas siyasi büro başkanı halid meşal, israil hapishanelerinde açlık grevi yapan filistinli tutuklularla ilgili bir konuşma yaptı. el-kudüs uydu kanalında yayınlanan konuşmada meşal, israil'i filistinli tutukluları serbest bırakma konusunda "bedel ödemeye zorlayacaklarını" söyledi:

"hamas, filistinli tutukluları serbest bırakması için israil'i bedel ödemeye zorlayacak. esirlerin ailelerine dönmeleri çok vakit almayacak. hamas yıllar önce israil hapishanelerindeki filistinli tutukluların serbest bırakılmasına katkı sağladığı gibi yine tutukluların özgürlüğüne kavuşması için israil'e bedel ödetebilir."

hamas lideri, "özgürlüklerine kavuşmak için açlık grevi yapan esirlerimizin davası bizi birleştiriyor ve biz onların hürriyeti için birleşiyoruz" diye konuştu.

meşal, 15 nisan'da hamas'la israil arasında yeni bir esir takası anlaşması yapılması için bazı tarafların ara buluculuk teklifinde bulunduğunu açıklamıştı. 

hamas'ın askeri kanadı izzeddin kassam tugayları, geçen yıl 4 israil askerinin ellerinde olduğunu duyurmuş ancak askerlerin durumu hakkında bilgi vermemişti.

hamas ile israil arasında 2011'de varılan esir takası anlaşmasıyla israil askeri gilad şalit'e karşılık bin 27 filistinli tutuklu serbest bırakılmıştı.

filistin esirler cemiyeti'nin de aralarında olduğu kurumların hazırladığı rapora göre, israil hapishanelerinde 481'i işgâl altındaki doğu kudüs'ten olmak üzere 57'si kadın, 300'ü çocuk 7 bin filistinli tutuklu.

israil hapishanelerindeki yaklaşık 2 bin filistinli, "israil'in keyfi uygulamaları ve hak ihlâllerine son verilerek tutukluluk şartlarının iyileştirilmesi" talebiyle 17 nisan'da açlık grevine başlamıştı.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;