HDP

HDP'li vekil Akdoğan'a tahliye

"Terör soruşturması" kapsamında Kasım 2016'da tutuklandıktan sonra dosyası "güvenlik" gerekçesiyle Hakkâri'den Diyarbakır'a gönderilen HDP Hakkâri Milletvekili Nihat Akdoğan tahliye edildi.

Konular: Türkiye, HDP

"terör soruşturması" kapsamında aranan ve hakkâri kent merkezine 7 kilometre uzaklıktaki depin polis kontrol noktası'nda gözaltına alındıktan sonra kasım 2016'da "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanan hdp hakkâri milletvekili nihat akdoğan serbest bırakıldı.

diyarbakır 4. ağır ceza mahkemesi'nde görülen duruşmaya akdoğan, tutuklu bulunduğu silivri kapalı ceza infaz kurumu'ndan ses ve görüntü bilişim sistemi (segbis) aracılığıyla katıldı.

cumhuriyet savcısı mevcut delil durumu, suçun vasıf ve mahiyeti ile sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak, akdoğan'ın tutukluluk halinin devamı yönünde görüş bildirdi.

akdoğan savunmasında, kendisine isnat edilen suçlamaları reddederek tahliyesini talep etti.

talebi değerlendiren mahkeme, oy çokluğuyla yurt dışına çıkış yasağı getirerek akdoğan'ın tahliyesine kararı verdi.

iddianamede, hdp hakkâri milletvekili nihat akdoğan hakkında, "silahlı terör örgütüne üye olmak", 14 kez "terör örgütü propagandası yapmak", "suçu ve suçluyu övmek", "kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme, yönetme, bunların hareketlerine katılma"  suçlamalarından 23 yıldan 85 yıla kadar hapisle mahkûmiyeti halinde türk ceza kanunu'nun ilgili maddesinde görülen hak yoksunluklarına hükmedilmesi talep ediliyor.

son olrak hdp adana milletvekili meral danış beştaş ve diyarbakır milletvekili nursel aydoğan'a "terör soruşturması" kapsamında yargılandıkları davanın ilk duruşmasında tahliye kararı verilmişti.

hdp eş başkanı selahattin demirtaş'ın da aralarında olduğu 11 hdp'li halen cezaevinde.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;