PKK

HDP'liler canlı bombanın cenazesinde

İstanbul Vezneciler'de 6 polisin şehit olduğu, 6 sivilin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren canlı bombanın cenazesini kaldıranlar arasında HDP'li Kayapınar ve Bağlar Belediye eş başkanları ile HDP il eşbaşkanı da vardı. Tabuta PKK flaması örtüldü. HDP Genel Başkanı Demirtaş ise PKK bağlantılı TAK örgütünün faaliyetlerini tasvip etmediğini söyledi.

Konular: PKK, Türkiye
[Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever / Al Jazeera]

istanbul vezneciler'de 7 haziran günü 6 polisin şehit olduğu, 6 vatandaşın da hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısını düzenleyen eylem yaşa'nın cenazesi istanbul adli tıp kurumu’ndan alınarak diyarbakır'a getirildi. eylem yaşa'nın cenaze törenine hdp’li kayapınar belediyesi eşbaşkanları  fatma arşimet ve  mehmet ali aydın , bağlar belediyesi eşbaşkanları eşref güler ile birsen kaya akat, hdp diyarbakır il eşbaşkanı gülşen özer, dbp üyeleri ve partililer katıldı. hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş ise pkk'nın sivillere yönelik eylemlerini üstlenen tak isimli örgütle ilgili "bizim hiçbir şekilde bu tür, sivilleri doğrudan hedef alan terör eylemleriyle hiçbir alakamız olamaz." dedi ve örgütün faaliyetlerini durdurmasını istedi.

vezneciler’deki saldırıda ağır yaralanan 51 yaşındaki levent yeşilot da çarşamba akşamı hayatını kaybetmiş, saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükselmişti.

tabuta pkk bayrağı

yaşa’nın diyarbakır büyükşehir belediyesi’ne ait cenaze aracıyla bağlar ilçesi yeniköy mezarlığı’na getirilen cenaze için polis yoğun güvenlik önlemi aldı.

eylem yaşa'nın tabutuna pkk’nın flaması asıldı. cenaze, namazın ardından kadınlar tarafından sloganlarla mezarlığa götürüldü. hdp’li ilçe belediye eşbaşkanı fatma arşimet tabuta omuz verdi ve bizzat toprağa verdi. cenazenin taşınması esnasında ve defni sonrasında sık sık pkk sloganları atıldı.

13 mart'ta pkk ankara kızılay'da da bir canlı bomba patlatmış ve 37 kişi ölmüştü. bu saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba için van'da kurulan taziye çadırı da hdp milletvekili tuba hezer tarafından ziyaret edilmişti. meclis oylaması ile dokunulmazlığı kaldırılanlan milletvekilleri arasında bulunan hezer ile pkk'ya silah taşıdığı iddia edilen hdp milletvekili faysal sarıyıldız ile birlikte oylama öncesinde yurt dışına çıktı ve halen avrupa'da bulunuyor.

demirtaş: tak dağıtılmalı

hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş ise, bbc'ye verdiği mülakatta örgütün saldırıları ile ilgili şu ifadeleri kullandı.

"bizim hiçbir şekilde bu tür, sivilleri doğrudan hedef alan terör eylemleriyle hiçbir alakamız olamaz. hiçbir şekilde hdp'nin hoşgörüsü veya toleransı olamaz. biz bu isimle eylem yapan örgüte hep çağrı yaptık ve bu tür eylemleri yapmamalarını ve bundan sonra bu tür eylemleri yapacaklarına ve artıracaklarına dönük tehditleri de geri çekmeleri gerektiğini ifade ettik."

"siz açık olarak, bu örgütün tamamen faaliyetlerini durdurması ve dağıtılmasını talep ediyor musunuz?" sorusuna demirtaş "elbette ki. böyle bir örgütün kimseye faydası olduğunu hiçbir zaman düşünmedik, tam tersine zarar verdiği çok açık bir şekilde ortada."

son olarak istanbul vezneciler'de bir saldırıyı gerçekleştiren pkk bağantılı tak , saldırı sonrası yaptığı açıklamada "türk halkı sessiz kalarak onayladığı bu savaşın mağduru olmaya mahkûmdur" ifadesini kullanmıştı.

saldırıyla ilgili 2 dbp'li daha gözaltına alındı

vezneciler saldırısıyla ilgili istanbul cumhuriyet başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ergani ilçesinde bazı adreslere operasyon düzenlendi.

ilçe emniyet müdürlüğü ekiplerince düzenlenen operasyonda, dbp'li belediye meclis üyesi m.n.p. ile a.s.b. gözaltına alındı.

zanlıların emniyetteki işlemlerin ardından soruşturmanın yürütüldüğü istanbul'a gönderildi.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;