Fransa seçimleri

Hollande'dan Macron'a destek

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, "Kendi adıma ben Emmanuel Macron’a oy vereceğim. Çünkü bugün Fransa’nın birlik olmasını sağlayan değerleri savunan kişi o" açıklamasını yaptı.

[Fotoğraf: Reuters]

fransa cumhurbaşkanı françois hollande, cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda “en marche” (yürüyüş) hareketi’nin lideri emmanuel macron’u destekleyeceğini açıkladı.

hollande televizyonda yayınlanan açıklamasında, macron’a karşı ikinci turda yarışacak ulusal cephe partisi'nin lideri marine le pen’in aşırı sağcı olduğuna ve avrupa’daki diğer aşırıcı gruplarla bağlantısı bulunduğuna işaret etti.

le pen’in cumhurbaşkanı seçimini kazanma olasılığının fransa için bir risk olduğunu vurgulayan hollande, le pen’in kazanması ve ülkenin euro bölgesi’nden çıkması halinde, binlerce kişinin işsiz kalacağını ve insanların satın alma gücünün düşeceğini belirtti.

le pen’in toplumdaki ırk ve din ayrımcılığını körükleyeceğini ifade eden hollande, "aşırı sağ fransa’yı bölecektir" dedi.

bu duruma sessiz kalmanın mümkün olmadığını ve harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen hollande, "kendi adıma ben emmanuel macron’a oy vereceğim. çünkü bugün fransa’nın birlik olmasını sağlayan değerleri savunan kişi o" diye konuştu.

fransa'daki cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu macron ile le pen arasında 7 mayıs'ta yapılacak.

kaynak: aa, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;