IŞİD

'IŞİD uyuyan hücrelere dönüşebilir'

Irak'ı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tony Blinken, Irak'ta IŞİD'in kontrol ettiği toprakların yüzde 50'sinin geri alındığını söyledi. Blinken, Irak'ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra IŞİD'in uyuyan hücrelere dönüşebileceği öngörüsünde bulundu.

abd'nin bağdat büyükelçiliği binasında basın toplantısı düzenleyen blinken, "2 yıl önce bağdat ve erbil işid tehdidi altındaydı. ancak şimdi koalisyon güçlerinin irak güçleriyle ortak mücadelesi sayesinde bu örgütün kontrol ettiği toprakların yüzde 50'si geri alınmış durumda." dedi.

irak'ta işid saldırıları sonucu yerinden edilen iç göçmenlerin 1 milyonunun kurtarılan evlerine geri döndüğünü aktaran tony blinken, ülkesinin irak'a insani alanda 181 milyon dolar yardımda bulunacağını ve böylece bu ülkeye 2014'ten beri yaptıkları yardımın 1 milyar doları bulacağını ifade etti.

musul'u işid'den kurtarma operasyonu sırasında kent merkezi ve civarında yaşayan 1 milyondan fazla kişinin iç göçmen durumuna düşeceğini söyleyen blinken, "işid yeniliyor ve tüm çabalar musul operasyonuna odaklanıyor. irak'ın tüm toprakları kurtarıldıktan sonra işid uyuyan hücrelere dönüşebilir." değerlendirmesinde bulundu.

abd dışişleri bakan yardımcısı blinken, 'birleşik, federal bir irak'ı destekleyeceklerini de sözlerine ekleyerek, irak'ta istikrarın sağlanması için merkeziyetçilikten uzak yerelleşmenin uygulanmasının önemli olduğuna işaret etti.

resmi temasları çerçevesinde irak başbakanı haydar el-ibadi ve meclis başkanı selim el-cuburi ile görüşen tony blinken'in, bağdat temaslarının ardından erbil'e geçerek kürt yetkililerle de görüşmesi bekleniyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;