IŞİD

'IŞİD'i vurmasaydık Bağdat düşebilirdi'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD'e yönelik hava saldırıları olmasa Erbil ve Bağdat kentlerinin örgütün eline geçebileceğini söyledi. Kerry Suriye'deki Esed rejiminin meşruiyetini yitirdiği görüşünü de yineledi.

Konular: Ortadoğu, ABD
ABD Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD'i tamamen bitirmenin zaman alacağını söyledi. [Fotoğraf: EPA]

abd dışişleri bakanı john kerry cnn'de christiane amanpour’un sorularını yanıtladı. işid’e suriye’de ve irak’ta düzenlenen hava saldırılarını değerlendirdi.
işid’in ‘her millete ve devlet’e tehdit olduğunu belirten kerry, obama yönetiminin ‘islam’ı işid’in elinden alıp gerçek müslümanlara’ teslim etmeyi amaçladığını söyledi. amanpour’un suriye’de işid’in vurulmasını esed rejimine yarayacağına dair eleştirileri hatırlatması üzerine de “200 bin civarında kendi insanını varil bombalarıyla, gazla ve başka yollarla öldürmüş, nüfusun çoğunun ülkeden kaçmasına neden olmuş, onlara işkence etmiş bir kişinin meşruiyetinden söz edemezsiniz” diye konuştu. 

"çok farklı istihbarat girdileri var"

kerry suriye’deki hedefleri vururken istihbaratı nasıl topladıklarıyla ilgili olarak da “karada çok farklı istihbarat kaynaklarımız var.  hepsi de farklı farklı biçimlerde. çok fazla istihbarat girdisi oluyor” dedi. ancak bu kaynakları açıklamayı reddetti. işid’e karşı koalisyon çalışmalarını organize eden general john allen’ın istihbarat ağının daha verimli kullanılmasını sağlamak için haftaya bölgeye gideceği bilgisini verdi.

suriye’de rejimle savaşan muhaliflerin iki cephede çatıştığına dikkat çeken abd’li bakan, “suriye'deki muhalefet işid ve rejimle savaştı. hayatta kalmayı başardı. işid'i halep'ten çıkardılar. işid'in kapasitesi azalırsa muhalefetinki artacak” öngörüsünde bulundu.

"işid bağdat'a ilerliyordu"

amanpour, abd’nin altı haftadır işid’i havadan vurduğunu ama örgütün yok edilemediğini hatırlatıp hava gücünün yanısıra özel kuvvetlerin de devreye sokulup sokulmayacağını sordu.

kerry buna şu yanıtı verdi:
“irak’taki hükümet daha yeni kuruldu. başbakan ibadi new york’ta, toplantılar yapıyor. kendisiyle görüşüyoruz. işid’i yenmek zaman alacak. başkan obama da 'işid eninde sonunda bitecek dedi. belirli bir zaman vermedi. çünkü irak ordusunun yeniden kurulması gerekiyor. ama işid’in ilerlemesi durduruldu. hava saldırıları etkili oldu. işid bağdat’a ilerliyordu. erbil ya da bağdat düşebilirdi.”

yeni hükümetin önündeki zorlukları da kabul ettiklerini belirten kerry, “zorluklara karşı dikkatli çalışmamız gerekiyor. irak'ın mezhepsel bölünmelere yenik düşmesi sıkıntılı bir durum yaratır. irak birçok grubun oluşturduğu tek bir millet. irak'taki mevcut hükümet tam da bu birlik vaadiyle kuruldu.”

"muhalifler işid ve rejimle savaşıp hayatta kaldı"

dışişleri bakanı ülke ismi vermedi ancak “bölgedeki farklı aktörlerin de katılımıyla (işid’e karşı) mücadelede moral artıyor, mücadelenin birçok farklı sahası var. önümüzdeki 2-3 haftada bu operasyonun bitmesini beklemeyin. bölgedeki aşiretlerle çalışmamız gerekecek, uzun bir süreç” diye devam etti.

kerry amanpour’un ‘bu tür çalışmaların daha önce yapılması gerekirdi’ uyarısına da “obama bu operasyonun artı ve eksilerini itinayla değerlendirdi, geçmişi tartışamam” karşılığını verdi.
kerry’ye abd’ye saldırı hazırlığında olduğu iddia edilen suriye’deki el kaide bağlantılı horasan grubunun liderinin akıbeti de soruldu. kerry grubun lideri el fadli’nin öldüğünü ‘şahsen teyit’ edemeyeceğini söyledi. dışişleri bakanı grubun ne tür bir saldırı tehdidi oluşturduğu sorusuna da yanıt vermekten kaçındı.

kaynak: cnn international
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;