IŞİD

IŞİD'in haritası

Suriye ve Irak'ta önemli petrol noktalarını ele geçiren IŞİD, Ortadoğu'nun en büyük su kaynakları Fırat ve Dicle'yi de büyük oranda kontrolü altına aldı. Al Jazeera Türk, Ortadoğu'da stratejik bir bölgeye oturan IŞİD'in haritasını çıkardı.

Konular: Irak, Ortadoğu

irak şam islam devleti (işid) , suriye'de petrol zengini rakka ve deyr ez zor ile, irak'taki petrol bölgeleri musul ve beyci'yi ele geçirdi. örgüt aynı zamanda ortadoğu'nun en büyük su kaynakları fırat ve dicle nehirleri üzerinde de büyük oranda kontrolü sağladı.

ilerleyişini sürdüren işid, suriye, ürdün, suudi arabistan, iran ve türkiye sınırlarındaki bazı bölgeleri ele geçirerek bu ülkelerle 'komşu' oldu. örgüt şu anda türkiye sınırından başlayan, fırat ve dicle nehirlerinin sınırını çizdiği mezopotamya'yı da içine alan stratejik hat boyunca ürdün ve suudi arabistan sınırına kadar olan sünni bölgeyi kontrol ediyor.

suriye'nin en büyük kenti halep'in kuzeyinden itibaren, irak'ın başkenti bağdat'ta 40 km yakınına kadar olan sünni bölgelerde yükselen işid hâkimiyeti, suriye ve irak arasındaki sınırı da fiilen ortadan kaldırmış durumda.  

irak’ta uzun süredir devam eden kaos, işid’in 10 haziran salı günü ülkenin ikinci büyük kenti musul’da kontrolü ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

işid’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından irak ordusu askerleri bölgeden çekilmişti.

türkmen nüfusün yoğun olduğu musul'un telafer bölgesi de işid kontrolü altında.

irak-şam islam devleti (işid), irak ve suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. selefi ideolojiye sahip işid; irak, suriye, filistin ve ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini ebubekir el bağdadi’nin yaptığı işid, suriye ve irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;