İsrail

İsrail ile Almanya arasında diplomatik kriz

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ülkesini ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmeyi iptal etmesinin ardından, Alman Bakan Netanyahu'nun telefonuna çıkmayı reddetti.

[Fotoğraf: Reuters]

israil başbakanı netanyahu'nun, israil'deki iki insan hakları örgütünü ziyaret etmesine tepki olarak almanya dışişleri bakanı sigmar gabriel ile dün yapılması planlanan görüşmeyi iptal etmesinin ardından almanya’dan bir misilleme geldi.

israil'in haaretz gazetesinin haberine göre netanyahu, gabriel'i arayarak kendisi ile görüşmeyi neden iptal ettiğini açıklamak istedi, ancak alman bakan görüşmeyi kabul etmedi.

netanyahu kararı savundu

bunun üzerine israil başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, netanyahu'nun gabriel ile görüşmeyi iptal etme kararı savunuldu.

netanyahu'nun, israil askerlerine "savaş suçlusu" diyen sivil toplum örgütleri ile görüşen yabancı diplomatlarla bir araya gelmeyeceği belirtilen açıklamada, "abd veya ingiltere gibi ülkeleri ziyaret eden diplomatların, bu ülkelerin askerlerine savaş suçlusu diyen sivil toplum örgütlerini ziyaret etmesi halinde amerikan ve ingiliz liderlerin de bunu kabul etmeyeceği" öne sürüldü.

 açıklamada şunlar kaydedildi:

"başbakan netanyahu, diplomatik ziyaretleri esnasında israil askerlerine savaş suçlusu diye iftira eden gruplarla görüşen yabancı ziyaretçilerle görüşmeme politikasına sahip. diplomatlar sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile görüşebilir ancak netanyahu, israil askerlerinin suçlu sayılması çağrısı yapan gruplara meşruiyet sunanlarla görüşmeyecektir. almanya olan ilişkimiz çok önemlidir ve bu hadiseden etkilenmeyecektir."

gabriel: netanyahu'nun kararı iç siyasete yönelik

almanya dışişleri bakanı gabriel ise israil ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, netanyahu'nun görüşmeyi iç politikaya yönelik nedenlerden dolayı iptal ettiğini savunarak, "bizim israil'in iç politikasının oyun topu olmamamız lazım" ifadesini kullanmıştı.

görüşmenin iptal edilmesinin "bir felaket olmadığını" dile getiren gabriel, almanya ile israil arasındaki ilişkinin hiçbir şekilde değişmeyeceğini kaydetmişti.

iki ülke ilişkilerinde bir süredir gerginlik söz konusu.

almanya, şubat ayında batı şeria'daki yahudi yerleşim birimlerini meşrulaştıracak yasa tasarısının israil meclisince onaylanmasını eleştirmiş, ardından mayıs ayında yapılması öngörülen ve almanya şansölyesi angela merkel'in de yer alacağı hükümetlerarası toplantının ertelendiği açıklanmıştı.

israil basını erteleme sebebinin, söz konusu yasa tasarısının onaylanması olduğunu iddia etmişti.

almanya cumhurbaşkanı frank-walter steinmeier'in 6-9 mayıs'ta israil ve filistin'i ziyaret etmesi bekleniyor.

israil'de yerel sivil toplum kuruluşları da baskı altında

öte yandan aşırı sağcı bir hükümetin iş başında olduğu israil'deki uluslararası yardım ve insan hakları örgütlerinin yanı sıra yerel sivil toplum kuruluşlarına (stk) yönelik baskılar da artıyor. almanya dışişleri bakanı gabriel'in görüştüğü solcu sivil toplum kuruluşları "breaking the silence" ve "b’tselem" bu baskıdan en çok etkilenen örgütler arasında yer alıyor.

israil meclisinde geçen yıl çıkarılan "şeffaflık yasası" ile onlarca yerel stk'ya, aldığı maddi yardımların kaynağını açıklama zorunluluğu getirildi. bununla yurt dışından destek alan insan hakları örgütlerinin deşifre edilerek kamuoyunda "vatana ihanet" suçlamasıyla karşı karşıya bırakılması ve böylece baskı altına alınması hedefleniyor.

israilli insan hakları örgütleri "yurt dışından finanse edilerek başka ülkeler adına ajanlık yaptıkları" gibi suçlamalara da maruz kalabiliyor.

birçok israilli sağcı siyasetçi de açıktan bu stk'ları "vatana ihanet" ile suçlayarak hedef gösteriyor. hedef gösterilen israilli insan hakları örgütlerinin başında breaking the silence, b'tselem, yeş adit, ve peace now (barış şimdi) gibi kuruluşlar geliyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;