Mısır

İsrail, Mısır ile sınır kapısını kapattı

Mısır'ın Tanta ve İskenderiye şehirlerinde 43 kişinin öldürüldüğü kilise saldırılarının ardından İsrail, 'terör tehlikesini' gerekçe göstererek bu ülke ile olan sınır kapısını kapattı. İsrail ordusu, Sina'dan fırlatılan bir roketin İsrail'e düştüğünü de açıkladı. Roket saldırısını IŞİD üstlendi.

İsrail'in Mısır sınırındaki Taba kapısı. [Fotoğraf: Al Jazeera]

israil başbakanlık ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "mısır'ın sina yarımadası'ndaki terör saldırılarının israilliler de dâhil turistleri hedef aldığı endişesiyle buraya açılan taba sınır kapısı'nın kapatılmasına karar verildiği" ifade edildi.

başbakanlık açıklamasından sonra israil ordusu, sina’dan fırlatılan bir roketin israil’e düştüğünü söyledi. saldırıyı işid üstlendi.

mısır'dan ülkelerine dönmek isteyen israil vatandaşlarının bu sınır kapısını kullanabileceği belirtilen açıklamada, buradan mısır'a geçişlere ise izin verilmeyeceği ifade edildi.

açıklamada ayrıca, israil vatandaşlarına daha önce yapılan "güvenlik tehdidi nedeniyle mısır'ı terk etmeleri çağrısı" yinelendi. 

mısır'ın sina yarımadası, bu akşam gün batımıyla başlayacak ve bir hafta sürecek olan hamursuz (pesah) bayramında yahudilerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden biri.

hamursuz bayramında yahudiler, hazreti musa önderliğinde firavun'un zulmünden kurtularak mısır'dan çıkışlarını kutluyor. 

pesah veya fısıh olarak da bilinen bu bayram yahudilerin mısır'da firavun'dan kaçarken yanlarında götürecekleri ekmeklerin hamurunu mayalanmaya bile fırsat bulamadan ülkeyi hızla terk etmek zorunda kalmaları nedeniyle "hamursuz" olarak adlandırılıyor.

pazar günü, mısır'ın iskenderiye ve tanta kentlerinde düzenlenen bombalı saldırılarda 43 kişi yaşamını yitirmiş, 119 kişi yaralanmıştı. 

kaynak: aa ve al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;