Ortadoğu

İsrail sınıra sevkiyat yapıyor

İsrail ordusu, Lübnan ve Suriye sınır bölgelerini ‘kapalı askeri bölge’ ilan etti ve bölgeye sivillerin girişini yasakladı. Lübnan sınırında yaşanan gerginliğin ardından sınır bölgesine sevkiyat yapılıyor.

Konular: İsrail, Lübnan, Suriye
İsrail ordusu Lübnan ve Suriye sınırı bölgelerine sivillerin girişini yasakladı. [Al Jazeera-Arsiv]

israil ordu sözcüsü yarbay peter lerner, sınırda yaşananların israil'in kuzey bölgesinde istikrarı bozabileceğini ve bu nedenle ordunun sınıra sevkiyat yaptığını belirtti.

lerner, "hizbullah'ın lübnan sınırındaki askeri devriye aracına yönelik bombalı saldırısında" başarılı olamadığını belirterek, "sınırlarımızı korumaya devam edeceğiz" dedi.

kapalı askeri bölge ilanı

israil ordu radyosu da lübnan sınırındaki kiryat shmona yerleşim birimi ve suriye sınırındaki golan tepeleri’nin yer aldığı alanlar 'kapalı askeri bölge' ilan edildiğini duyurdu. açıklamada, cebel dov bölgesinde askeri devriye aracının hedef alınmasının ardından bu kararın alındığı belirtildi.

sınır bölgelerine takviye birlikler gönderdiğini açıklayan israil ordusu, israillilerden bu süreçte bölgeye yaklaşmamalarını istedi.

sınırda gerginlik arttı

israil ordusu, akşam saatlerinde lübnan’ın sınır bölgelerine topçu ateş başlattı. ordu sözcüsü, saldırıların israil askerlerini hedef alan hizbullah örgütüne misilleme amaçlı yapıldığını belirtti.

lübnan’daki emniyet kaynakları ise sınır bölgesindeki şanuh, bistara ve tel uveyda beldelerine sekiz top mermisi düştüğünü açıkladı. can kaybı veya yaralanma olmadı.

cuma günü lübnan-israil sınırında devriye gezen askerlere bombalı saldırı düzenlenmiş, patlamada ölen veya yaralanan olmamıştı.

israil’in ‘kapalı askeri bölge’ ilanı ve sınıra yaptığı sevkiyat bölgede askeri operasyon endişelerini artırıyor.

iki haftadır gergin

israil-lübnan sınırı 2006’taki savaştan bu yana nispeten sakindi. suriye’de 140 binden fazla insanın ölmesine sebep olan iç savaş da lübnan - israil sınırındaki önemli nitelikte şiddet olaylarına sebep olmadı.

mart ayının başlarında ise israil, golan tepeleri’ndeki suriye ile israil arasında kalan bölgeye ‘bomba yerleştirdikleri’ iddiasıyla iki hizbullah militanını öldürdüğünü açıklamıştı.

halihazırda israil - lübnan sınırında birleşmiş milletler geçici barış gücü (unifil) askerleri bulunuyor.

kaynak: al jazeera, aa ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;