Ekonomi

İstanbul'da konaklama Avrupa'yı geçti

Ortalama oda ücretlerinin 49 ila 200 euro arasında değiştiği İstanbul’da otellerin doluluk oranları yüzde 90'lara kadar çıktı.

Konular: Piyasalar

Haberin Öne Çıkanları

İstanbul'un marka değeri artıyor

Düşük sezonda yüzde 60 doluluk

En çok yatırım Şişli'ye

yerli ve yabancı ziyaretçi sayısında yükselişini sürdüren asya ile avrupa'nın kesişim noktası istanbul, konaklama ücretleriyle madrid ve atina'yı geride bıraktı.

turistik otelciler, işletmeciler ve yatırımcılar birliği (turob), istanbul'un konaklama kapasitesi raporu'nun ikincisini yayımladı. istanbul'un mevcut otel sayısı ve konaklama kapasitelerinin detaylandırıldığı raporda, avrupa ve anadolu yakasında otel yatırımları açısından öne çıkan bölgeler ve devam eden yatırımlar da yer aldı.

rapora ilişkin açıklamalarda bulunan turob başkanı timur bayındır, istanbul'un var olan eşsiz turizm zenginliğinin her geçen gün daha geniş kitlelere yayıldığını belirterek, "istanbul'un marka değeri giderek yükseliyor. tarih ve coğrafyadan kalan miras ile beslenen şehrimiz, gelişen teknoloji ve modern hizmetleri ile vazgeçilmez bir cazibe noktası haline geldi" dedi.

4 yıldızlılar önde

istanbul'da konaklama sektöründeki en büyük payın tesis açısından 4 yıldızlı oteller, yatak kapasitesi bakımından ise yaklaşık 34 bin yatakla 5 yıldızlı otellerde olduğunu bildiren bayındır, kültür veturizm bakanlığı tarafından belge sahibi olmayan konaklama işletmelerinin ise bin 272 tesis ve 70 bin 87 yatakla toplam kapasitenin yarısına eşdeğer olduğunu söyledi.

şehirde, ortalama oda ücretlerinin sezonuna ve kalitesine göre 49 ila 200 euro arasında değiştiğini kaydeden bayındır, istanbul'daki en fazla yatağın ise fatih, şişli, beyoğlu ve havalimanı bölgesinde yer aldığını anlattı.

yüzde 90 doluluk

istanbul'daki otellerde doluluk oranlarının sakin sezonda bile avrupa şehirlerinin ortalama doluluk oranlarını geçtiğini bildiren bayındır, şöyle konuştu:

"avrupa'daki doluluk oranları yüzde 50-60 arasında değişirken, istanbul'daki otellerin doluluk oranları yüzde 90'lara kadar çıktı. yoğun sezonda oteller neredeyse tam kapasiteyle hizmet veriyor. oda kapasiteleri kısıtlı olmasına rağmen doluluk ile ilgili en çok sorun yaşayan tesisler özel kategoriye giren oteller ve butik oteller olarak ortaya çıkarken, en fazla doluluk oranına sahip tesisler ise beş yıldızlı oteller olarak görülüyor. istanbul'daki tesisler en düşük sezonda bile yüzde 60 doluluğa ulaşıyor. öte yandan beş yıldızlı otellerde 100 euronun altında otel bulunmazken, dört yıldızı otellerde ise rakam 100-199 euro arasında değişebiliyor. butik otellerde de beş yıldızlı otellere yakın rakamlarla satış yapılırken, yüksek talebin olduğu sezonda 49 euronun altında üç yıldızlı oda da bulunabiliyor. istanbul'un ortalama oda fiyatları yaklaşık 119 euro iken madrid'de 97 euro, atina'da 87 euro. istanbul bu rakamlarla avrupa'nın önemli turizm destinasyonlarını geride bırakıyor."

fatih, beyoğlu, şişli

konaklama tesislerinin, turizm ve iş merkezleri ile doğru orantılı olarak, fatih, beyoğlu, şişli, beşiktaş ve atatürk havalimanı bölgesinde yoğunluk kazandığına işaret eden bayındır, bu bölgelerdeki kapasitenin, toplam kapasitenin yüzde 75'ini geçtiğini ve sayının 100 binin üzerinde olduğunu dile getirdi.

öte yandan megakent olma yolunda ilerleyen şehirde çok sayıda yeni otel yatırımının da sürdüğünü anlatan bayındır, "yatırım aşamasında olan 36 bin yatak kapasitesine sahip tesis var. yeni yatırımlarda en büyük oran ise 22 bin 68 yatak kapasitesi ile 5 yıldızlı otellere, bölgesel olarak da 6 bin 88 yatak ile şişli'ye ait. şişli'yi, beyoğlu, zeytinburnu ve fatih takip ediyor. istanbul'da kültür ve turizm bakanlığı belgeli turizm işletmesi sayısı 40 bin 676 oda ve 82 bin 354 yatak. belgesiz tesislerle birlikte toplam konaklama kapasitesi, 75 bin 79 oda ve 152 bin 441 yatağa ulaştı. yeni yatırımlarla konaklama kapasitesinde yaklaşık yüzde 25 artış öngörülüyor" diye konuştu.

kaynak: anadolu ajansı

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;