Sağlık

İsteğe bağlı kürtajı SGK ödeyecek

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre ücreti hasta tarafından karşılanarak yapılan 10 haftanın altındaki isteğe bağlı rahim tahliyesi işlemlerinin ücretleri artık SGK tarafından karşılanacak.

Konular: Sağlık
Yasal sınırlar içindeki kürtaj talebinin ücretini SGK ödeyecek (Shutterstock)
Yasal sınırlar içindeki kürtaj talebinin ücretini SGK ödeyecek (Shutterstock)

son günlerde kamu hastanelerinde kürtaj yapılmadığına yönelik medyada yer alan iddialara yanıt veren sağlık bakanlığı açıklamasında, “10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin bakanlığımıza bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır” dedi.

bakanlık bundan isteğe bağlı kürtajın ücretini de sgk’nın ödeyeceğini duyurdu. doğum kontrol yöntemlerinin ise bakanlığa bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran tüm hastalara ücretsiz olarak uygulandığı belirtildi.

kürtaj isteyen kadınlar ücretini kendi ödüyordu

bakanlık açıklamasında kamu hastanelerinde 31 mart 2003 tarihli genelge ile hekimin uygun gördüğü vakalar için, hastaların ücretini kendilerinin karşılaması kaydıyla isteğe bağlı kürtaj işlemi yapıldığını hatırlattı. bakanlığı açıklamasında şu bilgilere yer verildi:

“2007 yılında yayımlanan sağlık uygulama tebliği (sut) ile gebeliği 10 haftanın altında olanlara yapılabilen isteğe bağlı kürtaj işlemleri ödeme kapsamından çıkarılmış ve sgk tarafından sadece tedavi amaçlı yapılan rahim tahliyelerinin geri ödemesi karşılanmaya başlanmıştır. bakanlığımız sosyal güvenlik kurumu’na isteğe bağlı rahim tahliyesi işleminin sut’ta yer alması için talepte bulunmuştur.  sgk ile yapılan görüşme sonrası isteğe bağlı kürtaj işlemleri yeniden sut kapsamına alınmış olup, resmi gazetede yayımlanması beklenmektedir.”

kaynak: al jazeera

 

 

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;