Balkanlar

Karadağ'da 'darbe girişimi' iddiası

Karadağ Başsavcılığı, Cumartesi akşamı gözaltına alınan 20 kişilik grubun Başbakan Djukanovic'i yakalayıp ülkede darbe yapmayı hedeflediğini açıkladı.

Konular: Karadağ, Balkanlar
[Fotoğraf: AA]

karadağ başsavcılığı, cumartesi akşamı gözaltına alınan sırbistan vatandaşı 20 kişinin, iktidardaki demokratik sosyalist parti (dps) genel başkanı ve başbakan milo djukaovic'i yakalayıp, ülkede darbe yapmayı hedeflediğini açıkladı.

başsavcılık'tan yapılan yazılı açıklamada, cumartesi akşamı gözaltına alınan ve aralarında sırbistan eski jandarma şefi bratislav dikic'in de olduğu grubun seçim günü "terör eylemlerinde" bulunmayı hedeflediği belirtilirken, "sırbistan ve karadağ'da ekim ayının başında suç örgütü kurulduğuna dâir şüpheler mevcut" denildi.

gözaltına alınan grubun karadağ meclisi'nde darbe yapmayı planladığı vurgulanan açıklamaya, şöyle devam edildi:

"grubun planları arasında silahla tüm devlet kurumlarını ele geçirmek ve dps genel başkanı ve başbakan milo djukanovic'i gözaltına almak olduğundan şüpheleniyoruz."

grubun cumartesi sabah saatlerinde karadağ'a girdiği belirtilirken, hedeflerinde devlet kurumlarını ele geçirmek olduğu vurgulandı.

içişleri bakanı'nın bilgisi yok

karadağ içişleri bakanı goran danilovic ise düzenlediği basın toplantısında, gözaltına alınanlar hakkında bilgisi olmadığını belirterek, "polis müdürü ile toplantı talebinde bulundum ancak kendisinin görevde olduğu bildirildi" diye konuştu.

danilovic, başta karadağ başsavcılığı olmak üzere tüm ilgili kurumların olay hakkında araştırma yapmaya devam ettiğini aktararak, siyasi liderlere seçimin ardından sokaklarda kutlama yapmamaları çağrısında bulundu.

gözaltına alınan kişilerin başkentte "kaos" oluşturmayı amaçlamalarından endişeli olduğuna değinen danilovic, "karadağ'a, hem de genel seçimin yapıldığı günün arifesinde nasıl girebildiler? birilerinin mutlaka buna cevap vermesi lâzım" ifadelerini kullandı.

öte yandan muhalefetteki rusya yanlısı demokratik cephe'den (df) yapılan yazılı açıklamada, gözaltına alınan kişilerle kesinlikle ilgilerinin olmadığı ileri sürüldü.

sırbistan başbakanı aleksandar vucic de belgrad'da yaptığı açıklamada, gözaltına alınan sırbistan vatandaşlarıyla ilgili henüz resmi bir bilginin kendilerine ulaşmadığına işaret ederek, "tüm bu olanlar son derece garip bir günde meydana geldi" dedi.

bu arada, karadağ polisi tarafından cumartesi akşamı gözaltına alınan 20 kişilik grup, "organize suç işlemek" ve "terör" şüphesiyle savcılığa sevk edildi.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;