Azerbaycan

Karanlığı rengarenk güllerle aydınlatıyor

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yaşayan 35 yaşındaki görme engelli Elçin Abbasov, 10 yıldır geçimini rengarenk iplerden ördügü gülleri satarak sağlıyor. Abbasov, "Önemli olan insanın gözünün açık, vicdanının kör olmamasıdır" diyor.

elçin abbasov, 35 yaşında. o bir görme engelli. abbasov, bakü sokaklarında oldukça popüler.

onunla bir köşe başında ya da metroda elinde rengarenk güllerle karşılaşabilirsiniz. çünkü abbasov, 10 yıldır geçimini rengarenk iplerden ördüğü gülleri satarak sağlıyor.

Fotoğraf: AA

"gözü açık vicdanı kör olmayın"

abbasov 6 yaşından beri görmüyor. fakat bu hayatını rengarenk güllerle renklendirmesine engel değil. eskiden insanlardan kaçan, toplum içine çıkmak istemeyen abbasov, zihinsel dönüşümünü şöyle açıklıyor: 

"eskiden bu karanlık dünyada yaşamak beni bu kadar rahatsız etmiyordu. toplum içine çıkmak, eskiden beni rahatsız eder ve hayata küstürürdü. hatta elbisesiz bir adamın kaçıp gizlenmesi gibi yanımdan birisi geçtiği zaman kaçıp gizlenirdim. hatta heyecandan yutkunurdum, "yanımdan geçen insan beni gördü" derdim. hatta utandığımdan yanımdan geçen insana selam vermeyi bile unuturdum. sonra bir süre düşündüm ki bunlar doğru şeyler değil. eğer ben bu hayatta yaşıyorsam, insanlardan kaçarsam benim hastası olduğumu düşünürler. düşündüm her şeyi tamamen değiştirdim. ben ne kadar kaçıp gizlensem hakkımda yanlış düşünürler. o yüzden fiziki engeli olan her insandan bir isteğim var. o da bu fiziki engeli kendileri için büyük bir problem olarak görmesinler.  en kötüsü bir insanın gözünün açık vicdanının kör olmasıdır."

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;