2022 Dünya Kupası

Katar'dan soğutucu baret

Katar'ın ev sahipliğinde düzenlenecek 2022 FIFA Dünya Kupası'nın hazırlık aşamasında görev alan işçilerin sıcaktan daha az etkilenmesi amacıyla vücut ısısını düşüren baret üretildi.

Konular: Spor, Futbol, Katar
Dünya Kupası ilk kez bir Körfez ülkesinde düzenlenecek [Reuters]

kupa hazırlıkları için görevli proje ve kültürel miras yüksek komitesi, son teknolojik gelişmelere göre dizayn edilen ve vücut ısısını düşüren baretin, 50 dereceyi bulan sıcaklıkta stat yapımında çalışan işçiler tarafından kullanılacağını duyurdu.

açıklamada, güneş enerjisini soğuk havaya dönüştüren bir sistemin baretin içine yerleştirildiği ve bu sayede işçilerin vücut ısısının düşürülebileceği belirtildi.

soğutuculu bareti üreten katar üniversitesinin mühendislik bölümünde görevli prof. suud abdul-aziz abdul-gani, "bu yeni teknoloji sayesinde, dünya kupası inşasında görev alan işçiler için daha rahat ve güvenli̇ bi̇r çalışma ortamı sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

prof. abdul-gani, baretin 4 saate kadar aralıksız soğutma özelliği bulunduğunu ve bu teknolojik ürünün, inşaat sektöründe devrim niteliğinde olduğunu da belirtti.

yeni baretin, işçiler tarafından gelecek yazdan itibaren kullanılması planlanıyor.

kaynak: aa
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;