2015 Genel Seçimi

Kılıçdaroğlu'ndan 'kaynak' cevabı

CHP'nin seçim bildirgesindeki ekonomi vaatlerine "kaynak" üzerinden gelen eleştirilere CHP lideri Kılıçdaroğlu verdi: Kaynak var ama Türkiye’nin geleceği düşünülerek kullanılmıyor.

"Yaşanacak bir Türkiye" sloganıyla 7 Haziran seçimlerine hazırlanan CHP'nin ana hedefi yoksulluğu bitirmek. [Fotoğraf: Zahidin Köşüş / Al Jazeera Türk]

chp'nin 7 haziran genel seçimi için açıkladığı seçim bildirgesindeki vaatler gündemde. özellikle ekonomiye ilişkin vaatleri, "kaynak nerede?" sorusunu tartışmaya açtı. son olarak chp'nin açıkladığı seçim vaatlerinin bütçe açığını 9 kat arttıracağını söyleyen maliye bakanı mehmet şimşek, "kaynağın üçte birini açıklasınlar, chp'ye oy vereceğim" dedi. şimşek, ekonomiyi krize sokmadan vaatlere gereken kaynağı bulmaları halinde chp'nin "nobel ödülünü hak edeceğini" de söyledi. ntv'nin sorularını yanıtlayan kılıçdaroğlu'nun şimşek'e cevabı şöyle oldu:

"eğitimimizden geçmeli"

"sayın bakan'ı bekliyoruz. gelip üye olursa mutlu oluruz. ben size bugüne kadar konuşulmayan rakamları vereceğim. maliye bakanı unutmasın, ben eski bir hesap uzmanıyım. devlet bütçesinden sonraki en büyük bütçeyi topladım. şunu açık ve net söyleyebilirim: eğer bu ülkede 10 kişi ben vergi toplamasını, bütçe yapmasını biliyorum diyorsa o 10 kişiden birisi benim. sayın bakan'ın hiç maliyet deneyimi yok. o verginin nasıl toplandığını bilmez, ben bilirim. ama chp’ye üye olmak istiyorsa önce kısaca bizim eğitimimizden geçmesi lazım."

rakamlar verdi

"1923 – 2002 toplam 57 hükümet hizmet verdi. 57 hükümetin harcadığı kaynak ne kadar? 79 yılda 546 milyar dolar vergi harcamışlar. 95 milyar dolar iç borç yapmışlar. 139 milyar dolar dış borç yapmışlar, 8 milyar dolar özelleştirme geliri. toplam 779 milyar dolar para harcanmış. geliyorum akp iktidarına 2003 – 2014. 12 yılda harcanan para. vergi gelirleri 1,5 trilyon dolar. iç borç 96 milyar dolar. dış borç 273 milyar dolar. özelleştirme geliri 52 milyar dolar. toplam harcanan para 1 trilyon 900 milyar dolar. 1 trilyon 869 milyar dolar. rakamı şişirdiler demesinler diye."

"1 trilyon 900 milyar dolar topladılar"

"79 yılda harcanan paradan çok daha büyük bir para son 12 yılda harcandı. harcanan fazla para 1 trilyon 900 milyar dolar. 79 hükümetten daha fazla para harcadılar. bütün vatandaşlarım, elini vicdanlarına koyup şu sorunun yanıtı versinler: 12 yılda ne yapıldı? atatürk barajı mı keban mı erdemir mi kardemir mi yapıldı? elbette bir şeyler yapıldı ama 1 trilyon 900 milyar dolar deneyimli iktidar elinde olsaydı türkiye bilgi toplumunu yakalamıştı."

"kaynak var, kullanılmıyor"

"vay kaynağı nereden bulacaksınız? 3 milyon 750 bin haneye 720 lira vereceğiz. sorun parada değil, nerede kullanacağında yatıyor soru. bu rakamların hiçbirine maliye bakanı itiraz edemez çünkü onun rakamları. demek ki kaynak var ama yerli yerinde, verimli, türkiye’nin geleceği düşünülerek kullanılmıyor."

"koalisyonun gerçekleşeceğine inanmıyorum"

cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, muhalefet partilerini seçim sonrası koalisyon projesi yapmakla eleştirerek, "koalisyon bir proje değil kâbustur" demişti

chp lideri hedeflerinin tek başına iktidar olduğunu söyledi ancak koalisyonun da halkın tercihi olduğunu ekledi. kılıçdaroğlu, "avrupa birliği büyükelçilerine, 'belirli temel ilkelerde uzlaştığımız partilerle koalisyon yaparız' dediniz. chp-mhp-hdp koalisyonu olabilir mi?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"o yemekte yaptığım konuşma farklı şekilde yansıdı. koalisyonlardan söz edildi. olursa ne düşündüğümüz soruldu, koalisyonların da demokrasinin bir gereği olduğunu, çıkarsa saygı duymamız gerektiğini ifade ettim. koalisyonun da kendi içlerinde şartları olduğunu söyledim. otururlar farklı bir hükümet programıyla yollarına devam ederler. almanya’da koalisyondan en büyük yararı türkler gördü. halkın iradesine saygılıyız, nasıl bir siyasal tablo çıkarsa biz onun gereklerini yerine getirmek zorundayız."

"böyle bir koalisyonun gerçekleşeceğine inanmıyorum. gerçekçi olmak lazım. iki lider adına konuşmak doğru değil ama bugüne kadar çıkan tablonun böyle bir koalisyona izin vermeyeceğini dşünüyorum."

kılıçdaroğlu ayrıca, 7 haziran genel seçimi sonrası için şimdiden koalisyon tartışması yapmanın da doğru olmadığını belirtti.

“askerler ölüme gönderildi”

kılıçdaroğlu’na, 11 nisan sabahı pkk ile güvenlik güçleri arasında çatışmanın çıktığı ağrı'nın diyadin ilçesine neden heyet gönderdikleri de soruldu. kılıçdaroğlu, “ağrı diyadin’de sorun çıkmayabilirdi. ama sorun çıkması için hükümet tarafından her şey yapıldı. askerler ölüme gönderildi. bu doğru değildi” dedi. “pkk’lıların silahla şehre indiği söyleniyor” denilmesi üzerine chp lideri, “git yakala” dedi.

“başka bir olay mı olmuş?” sorusu üzerine ise kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“şehre silahla geldikleri ve halka baskı yaptıkları yönünde. şenliklere. varsa öyle bir şey müdahale edersiniz. siz silahla şehrin içine gireceksiniz, devlet müdahale etmiş. eder, buna karışmıyoruz. silahı görmezden gelin diyemeyiz, hukuk devletini savunuyoruz biz. valinin, kaymakamın, emniyet müdürünün sağlıklı bilgilendirmesi gerekirdi. efkan âlâ’nın ne işi var o olayda. neden talimat veriyorsunuz, kimsiniz siz? pek çok karanlık noktayı içinde barındıran bir olay.”

atila sertel'in adaylığı

ysk, chp izmir milletvekili adayı atila sertel'in adaylığını basın ilan kurumu yönetiminde olduğu gerekçesiyle iptal etmişti. al jazeera'ye konuşan sertel adaylığının iptali için 3 chp'linin ysk'ya başvurduğunu iddia etmişti. kemal kılıçdaroğlu bununla ilgili, "ön seçime girdi, başarılı oldu, parlamentoda bekliyorduk. iyi bir gazeteci, şikayet edenleri araştırıyorum. eğer onlar bizim partiliyse kesinlikle bu partide kalmayacaklar. onunla ilgili arkadaşlara talimatı verdim" değerlendirmesi yaptı.

kaynak: ntv

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;