2016 Rio Olimpiyatları

Laureus Ödülü Mülteci Takımı’na

Laureus Vakfı tarafından 2000 yılından bu yana dağıtılan ve spor dünyasının en prestijli ödüllerinden kabul edilen organizasyonda, bu yılki özel ödülü 2016 Rio Olimpiyatları’nda mücadele eden mülteci takımı kazandı.

Konular: Spor, Diğer Sporlar
Suriyeli yüzücü Yusra Mardini [Reuters]

tarihte ilk kez bir mülteci takımının mücadele ettiği olimpiyatlarda, bu ekipte aralarında suriye ve güney sudanlıların da bulunduğu 10 sporcu yer almıştı.

mülteci takımının önemli sporcularından kenyalı tegla loroupe, bu ödülü evlerine gidemeyen 65.4 milyon insan için aldıklarını söyledi. loroupe “10 kişilik ekimizde her insan büyük zorlukları aştı, inanılmaz yolculuklara katladı” dedi.

suriye, kongo, etiyopya ve güney sudanlı mültecilerden oluşan ekip, atletizm, yüzme ve judoda mücadele etmiş, madalya alamasına karşın performanslarıyla beğeni toplamıştı.

özellikle suriyeli yüzücü rami anis ve yusra mardini'nin hikayesi dikkat çekmişti.

olimpiyat komitesi 2020 tokyo olimpiyatları’na mülteci takımının gönderliip gönderilmemesine henüz karar vermedi. 

kaynak: reuters
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;