Lübnan

Lübnan'da ‘hükümet istifa’ sesleri

Beyrut'ta düzenlenen hükümet karşıtı eylemler iki gündür sürüyor. Göstericilere "Ben sizden biriyim" diyen Başbakan Selam, orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinden hesap sorulacağını belirtti.

Konular: Lübnan, Ortadoğu

lübnan'ın başkenti beyrut'ta, yolsuzluk ve çöp sorununa karşı düzenlenen hükümet karşıtı eylemler ikinci gününde devam etti. başkentteki riyad es-sulh meydanı'nda toplanan binlerce eylemci, "vatandaşların günlük hayatını olumsuz etkileyen sorunlara çözüm bulamamasından" ötürü hükümete karşı gösteri düzenledi.

beyrut'ta dün başlayan gösterileri bugün de sürdüren eylemciler, yanlış siyasi adımlar attığını öne sürdükleri hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi. göstericiler, "halk rejimin yıkılmasını istiyor" şeklinde sloganlar attı.

emniyet güçleri çevrede güvenlik önlemlerini arttırdı. eylemcilerle aralarında arbede yaşandı. dikenli tel barikatları kaldırıp aşmaya çalışan ve taş atan göstericilere, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edildi.

lübnan'da dün sivil toplum kuruluşları, sanat ve medya dünyasından isimlerin de katıldığı "çöp krizi" ve "yolsuzluğu" protesto amacıyla geniş çaplı gösteriler düzenlenmiş, "halk devrim istiyor" ve "halk rejimin yıkılmasını istiyor" gibi sloganların atıldığı eylemde, güvenlik güçleri güç kullanarak göstericileri dağıtmıştı.

lübnan kızıl haçı'na göre cumartesi günkü çatışmalarda en az 15 sivil, 35 de polis memuru yaralandı.

‘sorumlu olan herkes hesap verecek’

başbakan temmam selam bugün yaptığı açıklamada, gösterilerde orantısız güç kullanan güvenlik güçlerinden hesap sorulacağını belirtti. "olayın üzeri hesap sorulmadan kapatılmayacak. sorumlu olan herkes hesap verecek. kimseyi korumayacağım" dedi.

“mesele yalnızca çöp değil; bilakis daha büyük siyasi çöp sorunları var. ben hiçbir zaman bu duruma düşmedim. ben sizden biriyim, halkla birlikteyim. bütün siyasileri hedef alın” diyen selam, göstericilere, "hiçbir siyasi kesimin kendilerini kullanmalarına izin vermemeleri" çağrısında bulundu.

beyrut'taki tek çöp toplama şirketinin temmuz ayının ortalarında çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına neden oluyor. çöp sorunu insan sağlığını tehdit edecek boyuta ulaşacağı endişesiyle vatandaşların tepkisine neden oluyor.

kaynak: al jazeera ve ajanslar

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;