Diğer Sporlar

Mardini Birleşmiş Milletler Elçisi oldu

Türkiye'den yüzerek ulaştığı Yunanistan'dan Almanya'ya giden Suriyeli mülteci ve olimpik yüzücü Yusra Mardini, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) İyi Niyet Elçisi olarak atandı.

Konular: Spor
Suriyeli yüzücü Yusra Mardini [Reuters]

bm cenevre ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında konuşan mardini, "mültecileri temsil etmekten onur duyuyorum. berlin'de yaşıyorum. hikayemi anlatmak için konuşmalar yapıyorum. bütün mültecileri eğitimlerine ve hayatlarına kaldıkları yerden devam etmeleri çağrısında bulunuyorum." dedi.

17 yaşında en genç bmmyk iyi niyet elçisi olan mardini, "gelecek olimpiyat oyunlarında da mülteci takımının olması gerektiğini düşünüyorum. 2020'de tokyo'daki olimpiyatlarda da takımda yarışmak isterim. mülteci takımının sonsuza kadar var olmasını istemiyorum. çünkü mülteci sorunun sona ermesini istiyorum." şeklinde konuştu.

mardini, savaş bittikten sonra suriye'ye dönmek istediğini belirtti.

iç savaşın başlamasının ardından suriye'den kaçarak türkiye'ye sığınan mardini, 20 kişiyi taşıyan küçük bir botla yunanistan'a gitmeye çalışmıştı. mardini, motoru duran ve su almaya başlayan botu, kız kardeşiyle denize girip midilli adası sahillerine kadar 4 saatten fazla iterek kıyıya ulaştırmayı başarmıştı.

yunanistan'dan almanya'ya geçen mardini, 2016 rio olimpiyatları'nda "sığınmacı olimpik sporcular takımı"nda 10 sporcu arasına yer almıştı.

kaynak: aa
 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;