MHP

MHP'den 10 maddeli Alevi açılımı önerisi

MHP lideri Bahçeli, Tunceli'deki açıklamaları nedeniyle Davutoğlu'nu eleştirdi, kendi 10 maddeli Alevi açılımı önerisini açıkladı; "İki Türk hükümdarı olan Yavuz ile Şah İsmal'in dargınlığını, onların torunları olarak biz bitirmeliyiz" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli basın mensuplarıyla sohbet toplantısı düzenledi. [Fotoğraf: AA]

mhp genel başkanı devlet bahçeli, partisinin grup toplantısında çözüm sürecini ve başbakan davutoğlu'nun tunceli ziyareti sırasında verdiği mesajları eleştirdi. "beklemeye tahammül kalmadı" diyerek mhp'nin 10 maddelik alevi açılımı önerisini açıkladı. "bunları iktidarın getirdiği demokrasi paketlerinin içine katmadan meclis zemininde çözelim" dedi.

bahçeli'nin açıkladığı öneriler şunlar:

  1. aleviliğin nitelikli eğitim ve kadro ihtiyacını karşıyacak alevi araştırma merkezi kurulmalı.
  2. bu merkez genel bütçeden desteklenmeli, özerk olmalı.
  3. alevi inanç önderleri için ilahiyat fakültelerinde bölümler kurulmalı.
  4. milli eğitim bakanlığı, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi müfredatına alevi toplumumun katılımıyla şekillenmiş bilgiler dahil etmeli.
  5. özel ihtisas komisyonu kurulmalı.
  6. alevi islam inancının külliyatı çıkarılmalı.
  7. diyanet işleri başkanlığı ortaya çıkacak külliyatı orijinallerine sadık kalarak yayınlamalı. 
  8. alevi islam inancını da bünyesinde temsil edecek şekilde diyanet'te radikal düzenlemeye gidilmeli.
  9. cemevi gerçeği, cemevi - cami karşıtlığına dönüşmeden tam kabul edilmeli. 
  10. cemevlerine devlet tarafından genel bütçeden yardım edilmelidir.

"yavuz ile şah ismail'in dargınlığını bitirmeliyiz"

bahçeli, "bu konu bir istismar alanı değildir. gerçek milli kardeşlik projesidir, beklemeye tahammülü kalmamıştır" dedi ve "iki türk hükümdarı olan yavuz ile şah ismal'in dargınlığını onların torunları olarak biz bitirmeliyiz" ifadesini kullandı. 

bahçeli'nin konuşmasındaki diğer başlıklar şunlar: 

"imralı adası canibaşının adı konulmamış karargâhı haline getirilmiştir. hükümet bir teröristi hayalinde bile göremeyeceği tavizlerle diriltmiştir. recep tayyip erdoğan pkk’ya ödünler vererek türkiye’nin altını oymuş, milli birlik ve kardeşliğimize mezar kazmıştır. türk milleti akp-pkk-hdp-barzani’yle cinayet grupları tarafından ihanet markajına alınmıştır. daha düne kadar recep tayyip erdoğan liderliğindeki akp kadroları tarihimizle çelişen plan ve projelerle zehir saçmıştır."

"hainler davutoğlu'nun gözüne melek gibi gözüküyor"

"şimdi de ahmet davutoğlu varını yoğunu ihanet mesaisinde harcamaktadır. zannedersiniz ki türkiye’yi yıkmak için özel görevlendirilmiştir. türk tarihine ne kadar ihanet eden emel varsa, akp’nin kundağında bir kez daha doğmuştur. hainler davutoğlu’nun gözüne melek gibi gözükmektedir. erdoğan’ın da, davutoğlu’nun da durduğu ve baktığı yer doğru değildir. geçmişte türk milletinin kanını akıtanlar bugünlerde revaçta, namertler el üstündedir."

"yıllardan beri erdoğan ve yandaşları türkiye'nin bir bölümünü pkk’ya peşkeş çekmek için uğraşmakta, provokasyon seferleri düzenlemektedir. ülkemizde çıkan isyanların avukatlığına soyunan başbakan ve hükümetinin anlayışına göre, türkiye etnik farklılıklar temelinde anlaşılırsa demokratikleşecek, coğrafi eksen bölünürse çağdaş hale gelecektir. mhp tümüyle reddetmektedir. böyle bir özgürleşme mahvoluşu getirecektir. türk'süz anadolu özleyenler faal haldedir, akp’ye yerleşmişlerdir."

"terörist rıza'yı seyit ünvanıyla andı"  

"başbakan davutoğlu, tıpkı erdoğan gibi tarihimizle kavgalı, milli değerlerimizle mesafelidir. davutoğlu, erdoğan’ın kopyasıdır ama inanınız bana çok kötü bir kopyasıdır. davutoğlu zillette inat etmektedir. başbakan geçtiğimiz haftanın son gününde tunceli’ye gitmiştir. bazı etkinlik ve toplantılarda da bulunmuştur. davutoğlu tarihi gerçekleri bir kez daha çarpıtmıştır. arifleri, erenleri, allah dostlarını hikmet ve keramet sahibi manevi büyüklerimizi istismar ederek, bölücülere yine toz kondurmamıştır. dersim isyanı'nın elebaşı, terörist rıza’yı sözde seyit ünvanıyla anan başbakan, bir defa islam'a kutsal emanetlere kara çalmıştır. alemlere rahmet olarak inmiş efendimiz hazreti muhammed'i bir teröristle anmak; ingiliz'in, rus'un oyuncağı olan hainle yan yana getirmek utanmazlık olduğu kadar büyük bir günahtır. davutoğlu’nun maksadı nedir? bu şahıs kimlere hizmet etmektedir?"

"terörist rıza’yı savunma ihalesi davutoğlu’na mı kalmıştır?  ali’siz alevilik inşa etmeye çalışanlara, terörist rıza’nın hakkını helal etmeyeceğini söyleyen davutoğlu, millet evlatlarını öldürenleri allah'ın affedeceğini mi düşünmektedir? eğer rejime muhalifler, millete hasım unsurlar bu şekilde cezalandırılmış olsaydı, davutoğlu nasıl başbakan olacak, akp nasıl iktidarda kalacak, erdoğan hangi güçle cumhurbaşkanlığı'na yükselecekti?"

"dersim isyanı'yla ilgili yaşananlar geride kaldı"

"bize göre dersim isyanı'yla ilgili olan olmuş, yaşananlar geride kalmıştır. türk milleti asilerin hakkından gelmiş, bu sayfa kapanmıştır. hem osmanlı hem de cumhuriyet devrinde isyana kalkışanlar bedel ödemişler ve cezalandırılmıştır. erdoğan ve davutoğlu gezi parkı'ndaki itirazlara bile tahammül göstermeyip şiddetle bastırırken, her ne hikmetse demokrasi akıllarına gelmemişti."

"terörist rıza’ya sempati duyanlar türk gençliğine zalimce davranmıştı. toma'lı, biber gazlı şiddetle, savunmasız, hiçbir örgütle bağı olmayan gençleri hedef almıştır. terörist rıza’dan özürler dileyip, ahi evran'ı, baba mansur’u, hazreti mevlana’yı dilinden düşürmeyenler, tencere tava çalan hanımefendilere dahi tahammül edememiştir. sokakta yürürken sigara içenlere bile hakaret yağdıran bir zihniyet mi bu ülkede hoşgörüden bahsetmektedir? geçiniz bunları sayın başbakan geçiniz. bugün isyan etmiş bir hainden özür diliyorsanız, çok yakında 1984’ten itibaren başkaldıran hainden de özür dileyeceksiniz demektir. bizim erdem tanımımızda ahlakın övdüğü alçakgönüllülük vardır. davutoğlu’nun erdem tanımında ahlâksızlara boyun eğme söz konusudur."

"terör örgütü neyi isterse almakta"

"türkiye’nin açılım, demokratikleşme sözleriyle sürüklendiği karanlık tünel felaketlerle doludur. hükümet terör örgütleriyle masaya oturduğu andan itibaren inandırıcılığını hepten kaybetmiştir. ülkemiz tehlikeli bir girdaptadır. terör örgütü ne isterse almakta, neyi dayatırsa yaptırmaktadır. akp ipin ucunu kaçırmıştır. son zamanlarda gündeme yansıyan haber, rapor, bilgi ve yorumlar akp ile pkk’nın türkiye üzerindeki paylaşım mücadelesine hız verdiklerini göstermiştir. uluslararası kriz grubunun yayınladığı, geçtiğimiz günlerde de ankara’da duyurduğu 'türkiye ve pkk barış sürecini kurtarmak' başlıklı raporu tam bir rezalettir. bu rapor üçüncü gözün fiilen varlığını kanıtlamaktadır."

arınç'ın öcalan açıklamasına tepki

"her seferinde girdiği söz düellolarında aklının dibini döken hükümet sözcüsü başbakan yardımcısı, dün bakanlar kurulu toplantısından sonra milletimizin gözünün içine baka baka teröristbaşını savunmuştur. bu başbakan yardımcısı, sözüm ona hdp'yi hedef alarak, 'siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da öcalan'ı itibarsız hale getirmek istiyorsunuz?' sorusunu sormuştur. bir başbakan yardımcısı'nın, canibaşının itibarıyla ilgili kaygı taşıması siyasi ve ahlâki iflastır."

"17-25 aralık soruşturmalarını nasıl izah edecek?"

"her şey iyi güzel de 17 -25 aralık’tan bu yana yaşananları erdoğan nasıl izah edecektir? önümüzdeki 17 aralık’tan 25 aralık tarihine kadar geçen dokuz günlük süreyi rüşvet ve yolsuzlukla mücadele haftası ilan edip, türkiye’nin dokuz ayrı bölgesinde rüşveti, hırsızlığı cesaretle anlatacağız. bu ve buna benzer faaliyetlerle akp’nin 12 yılının foyasını bütünüyle ortaya çıkaracağız. erdoğan 'adalet mülkün temelidir' diyor, 'beyaz adam ve siyah adam ayrımcılığını kaldırmanın yegâne yolu adalettir' diyor. tamam da erdoğan’a sormak lazımdır ki, rüşvet ve yolsuzluğun üzerine gitmek adalet değil midir? vatana ihanet edenin, anayasa'yı çiğneyenin yakasından tutmak adalet değil midir?

sayın erdoğan söyle bize, ermenekli recep gökçe’ye yırtık lastik ayakkabıyı reva görenler, sana da haram sarayları layık bulanların neresinde adalet, neresinde hukuk vardır?"

"akp iktidarı chp'yi rahatlatacak açıklama yapmalı"

bahçeli partisinin grup toplantısından ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı. bahçeli'ye, chp lideri kemal kılıçdaroğlu'nun, "mit'in seçim öncesinde chp'ye operasyon yaptığı" iddiasına ilişkin görüşü soruldu. mhp lideri, ak parti iktidarının kılıçdaroğlu'nun iddialarını ciddiye alması, bu konunun gerçekliği üzerinde durması ve chp'yi rahatlatacak açıklama yapması gerektiğini söyledi.

bahçeli, "bu böyle olmuşsa, bundan sonra herkes için de böyle olacak demektir ki, bu da mit'in güvenilirliğini sıfırlamıştır. dış politika sıfırlanmıştır, başka konular sıfırlanmıştır, şimdi de devletin güvenlik güçleri sıfırlanmaktadır. türkiye'deki kurumlara yazık olmaktadır" diye konuştu.

kaynak: al jazeera ve aa

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;