Türkiye

Miroğlu: Tahir Elçi'nin uğradığı haksızlık kabul edilemez

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi'nin gözaltına alınmasını "haksızlık" diye niteledi; "Gözaltına alınmasının hukukla bağdaşır yanı yok" dedi. Miroğlu, kendisinin "PKK terör örgütü değildir" şeklindeki sözlerinin bağlamından kopartıldığını söyledi, hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen MHP'li Mehmet Aslan için de "Türkiye’de siyaset yapmayı PKK’ya borçlu" dedi.

Konular: Türkiye, PKK
AK Parti Mardin milletvekili adayı Orhan Miroğlu. [Fotoğraf: AA / Arşiv]

"pkk terör örgütü değildir" ifadesi nedeniyle diyarbakır barosu başkanı tahir elçi'nin gözaltına alınmasıyla ilgili al jazeera'ye konuşan orhan miroğlu, gözaltı kararını eleştirdi. "pkk’yle ilgili söyledikleri nedeniyle uğradığı haksızlık kabul edilemez" diyen miroğlu'nun sözleri şöyle:

"tahir elçi'nin gözaltına alınmasının hukukla bağdaşır yanı yoktur. elçi, benim değer verdiğim bir dostum ve aynı zamanda musa anter dosyasında avukatlığımı yapan bir hukukçudur. silahı ve şiddete karşı olduğunu biliyorum. pkk’yle ilgili söyledikleri nedeniyle uğradığı haksızlık kabul edilemez. tahir elçi’yle pkk söz konusu olduğunda aynı şeyleri düşünmüyor olabiliriz. bu demokrasinin gereğidir. ama ben tahir elçi dahil, kürt aydınlarının ekseriyetinin, pkk’nin uyguladığı şiddet ve terör eylemlerini destekledikleri kanaatinde değilim. desteklemek başka şeydir, bir örgüt hakkında fikir beyan etmek, bu fikir toplumun belli bir kesiminde hoşa gitmese dahi başka bir şeydir."

pkk ile ilgili sözlerine açıklık getirdi

tahir elçi'nin gözaltına alınması üzerine, sosyal medyada ak parti mardin milletvekili ve 1 kasım seçimlerinde yine mardin'den aday olan orhan miroğlu'nun bir programda yaptığı açıklamalar da gündeme geldi. haziran 2014'te ülke tv'deki bıçak sırtı programında konuşan orhan miroğlu, "pkk terör örgütü değil, kendi topraklarında belli bir siyasi programı hayata geçirmeye çalışan bir politik harekettir" ifadelerini kullanıyor.

miroğlu'nun bu sözlerini cnn türk'teki tarafsız bölge programında mhp milletvekili adayı mehmet aslan da hatırlattı ve suç duyurusunda bulundu. aslan, savcıların harekete geçmesini istedi.

al jazeera'ye yaptığı açıklamalarda bu konuya da açıklık getiren orhan miroğlu, sözlerinin bağlamından kopartılarak kullanıldığı görüşünde. 

"ülke tv’deki açıklamalarım bağlamından koparılarak kullanılıyor. o program işid’i tartışan bir programdı. özetle söylediğim şudur: işid ve pkk’yle mücadele, basit bir terör ve terörizmle mücadele meselesi olmaktan uzaktır. işid ve pkk’yle mücadele, ‘terörizmle mücadeleye indirgenemez, çünkü evet her iki hareketin de şiddet ve terör yoluyla, devletlere karşı savaşı göze alarak hayata geçirmek istedikleri siyasi programları vardır. bunu söylemek her iki örgütün uyguladığı terörü ve şiddeti hiçbir şekilde meşru göstermez. terör ve şiddetin hedefinde olan devletler artık bu mücadeleyi siyasi, sosyal ve hatta kültürel alanlarda kazanabilecek bir mücadele de veriyorlar. ama bu alanları göz ardı etmemiz istendiğinde durup hep beraber düşünmeliyiz. bir örgütün; bu işid olur pkk olur, uyguladığı şiddet ve terörü sürdürebilmesini mümkün kılan siyasi sebepler, tarihi sebepler nedir diye sormayacak mıyız?"

"pkk’yı terör uygulayan bir örgütten ibaret görmek yetmez"

"pkk de, işid de bu anlamda bütün bu sebepler toplamının sonucudur. işid sadece terör uygulayan bir örgüt değil, ‘devletleşmiş yapısıyla’, devlet gibi kurumsallaşmak isteyen, belli oranda sünni aşiretlerin ve halkın desteğini alabilen bir örgüttür. pkk’ye bakalım. pkk etno kültürel taleplerin inkârı ve bir kimliğin yok sayılması üzerine inşa edildi. bu kimlik talepleri ak parti iktidarına gelinceye kadar karşılanmadı; 70’li 80’li yıllarda karşılansa ve tanınsaydı, pkk bugün muhtemelen olmayacaktı. bunu ben değil, pkk’ye karşı savaşan türk ordusunun komutanları söylüyor. pkk’yi dağlarda ve şehirlerde terör uygulayan bir örgütten ibaret görmek yetmez; pkk siyasi kolu olan bir parti aracılığıyla 6 milyon oy alan, yüze yakın belediyeyi yöneten bir örgüt. bu gerçekleri konuşamazsak, şiddete ve teröre karşı doğru bir mücadele yapılamaz."

"tarihi duruşmalar yaparak konuşalım"

miroğlu, mhp'li aday mehmet aslan'ın savcılara yaptığı çağrının yerine getirilmesini istiyor.

"mhp’li aday pkk’ye karşı mücadele etmek istiyorsa, kürtler’i inkârdan vazgeçsin, kürt kimliğine saygı göstersin. savcılara benim de çağrım budur: kabul etsinler bu suç duyurusunu ve mhp’yle temsil edilen ama türkiye’ye faydası olmayan milliyetçiliğin pkk terörü ve şiddetini nasıl beslediğini tarihi duruşmalar yaparak konuşalım. orhan miroğlu, pkk terörü ve şiddetine karşı çıktığı, her iki halkın birliğini savunduğu için bedel ödeyen bir insan. son beş yılda ortaya koyduğu tavır nedeniyle korumayla gezebilen bir insan. fikirlerinin bedelini ödemesini korkusuzca ödeyebilen bir insan. 'silahları gömmek' gibi bir kitaba imza atmış bir insan."

"türkiye’de siyaset yapmayı pkk’ya borçlu"

"mehmet aslan’a şunu söylemek isterim: onun ve partisinin savunduğu milliyetçilik olmasaydı, pkk’de olmayacaktı. o da, partisi de türkiye’de siyaset yapmayı pkk’ye borçludur. bunun adı ‘terör siyaseti’, yani şehitlerin kanı üzerinden siyaset yapmaktır. bahçeli ve adamları, pkk’nin şiddetine ve terörüne karşı mücadele eden insanları hedefe koyuyor ve itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. bunu yaparken doğan medyasını kullanıyorlar. iddia ediyorum, doğan grubunun pkk şiddetine ve terörüne tanıdığı sınırsız tolerans olmasa, mhp’nin pkk’yle mücadeleyi terör ve terörizmle mücadeleye indirgeyen tutumu olmasaydı; pkk ikide bir ‘devrimci halk savaşı’ diyerek ortalığı ateşe veremezdi."

"varlıklarını pkk’ya endekslemiş durumdalar"

"mhp’nin ve doğan grubunun bu haliyle olmadığı bir türkiye pkk’ye dar gelir. mhp ve doğan grubunun derdi pkk şiddeti ve terörüne karşı çıkmak değil, tam tersi bu şiddet ve teröre karşı açık tutum alan gerçek siyasi aktörleri itibarsızlaştırmaktır. çünkü pkk terör ve şiddetine bugün en fazla ihtiyacı olan mhp ve doğan grubudur. varlıklarını maalesef pkk’ye endekslemiş durumdalar. mehmet aslan, pkk olmasa, baba mesleği gazinoculuğu sürdürmekten başka bir iş yapmayacaktı. pkk şiddeti ve terörü sayesinde milletvekili olmaya hazırlanıyor. bu da türkiye’nin kadersizliği olsa gerek."

elçi'ye gözaltı

bakırköy cumhuriyet başsavcılığı, tahir elçi'nin 14 ekim'de cnn türk'teki tarafsız bölge programında sarf ettiği, "pkk terör örgütü değildir. bazı eylemleri terör niteliğinde olsa bile pkk silahlı siyasal bir harekettir. siyasal talepleri olan, toplumda çok ciddi bir desteği olan bir siyasal harekettir" sözleriyle ilgili soruşturma başlatmıştı. elçi hakkında yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti. talebi değerlendiren bakırköy 2. sulh ceza hâkimliği, diyarbakır barosu başkanı tahir elçi hakkında ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan yakalama kararı çıkarılmasına hükmetmişti. elçi geçen pazartesi gecesi gözaltına alınmıştı.

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;