Mısır

Mısır'da OHAL ilânı

Mısır'ın İskenderiye ve Tanta kentlerinde iki kiliseye düzenlenen bombalı saldırıların ardından Cumhurbaşkanı Sisi, ülkede 3 ay süreyle olağanüstü hal ilân etti.

Konular: Mısır, IŞİD, Ortadoğu

mısır cumhurbaşkanı abdulfettah es-sisi, ülkenin kuzeyindeki iskenderiye ve tanta kentlerinde iki kiliseyi hedef alan bombalı saldırıların ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

sisi, kiliseleri hedef alan saldırıların ardından ulusal savunma konseyi'yle toplantı gerçekleştirdi. sisi, toplantının ardından yaptığı açıklamada saldırılarla ilgili gerekli yasal işlemlerin yapılmasının ardından 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.

'terörle mücadele' çerçevesinde tüm yetkilere sahip terörle mücadele yüksek kurulu oluşturulacağını aktaran sisi, kurula ilişkin ayrıntılı bilgi vermedi.

iskenderiye ve tanta'da düzenlenen bombalı saldırılarda 43 kişi ölmüş, 119 kişi yarlanmıştı.

sağlık bakanlığının açıklamasına göre, garbiyye'ye bağlı tanta kentindeki st. george kilisesi'ni hedef alan ilk patlamada 27 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yaralandı; iskenderiye'de st. mark kilisesi yakınlarındaki ikinci patlamada 16 kişi yaşamını yitirdi, 41 kişi yaralandı.

saldırıları işid üstlendi.

kaynak: aa

 

 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;