Gülen örgütü soruşturmaları

MİT TIR'ları böyle durduruldu

Suriye'ye giden TIR'ların 19 Ocak'ta Adana'da jandarma tarafından durdurulduğu anın görüntüleri ortaya çıktı. Sabah Gazetesi' nin yayınladığı görüntülerde TIR'lara nezaret eden MİT görevlilerinin çok sayıda asker tarafından zorla araçtan indirerek kelepçelendiği dikkat çekiyor.

Konular: Türkiye, MİT

mit görevlilerinin nezaretinde suriye'ye giden tir'lar  tem otoyolunun ceyhan bölümünde jandarma tarafından durdurulmuştu. 19 ocak'ta yaşananlara ait görüntüler sabah gazetesi tarafından internet sitesinde yayınladı.

araçların aranmak istenmesi nedeniyle hükümetin sert tepki göstererek 'devlet içindeki paralel yapı'yı suçladığı olayın görüntüleri üç tir'ın jandarma tarafından durdurulmasıyla başlıyor.

bir kaç saniye sonra ise görüntüye tir'lara eskortluk yaptığı anlaşılan bir araç giriyor. 10 a yakın jandarma doğrudan araca yöneliyor. askerlerin bir kısmı aracın önüne geçerek silahlarını doğrulturken diğerleri araçta bulunanları indirmeye çalışıyor. bu sırada bir arbede yaşandığı görüntülerde yer alıyor. mit görevlisi olduğu belirtilen bir kişi zorla araçtan indirilerek sert bir şekilde yere yatırılıyor.

çevreden görülmemesi için önlem alındı

bu olay yaşanırken bir grup asker de belirli aralıklarla acele bir şekilde otoyolun kenarına dizilerek çevrede güvenlik önlemi alıyor. olayın otoyoldan geçenler tarafından görülmemesi için arbedenin yaşandığı park alanının önüne üç askeri kamyon çekiliyor.

kamyonlar nedeniyle daha sonra ne yaşandığı görülemiyor. arkadaki tir'ların şoförleri de jandarma tarafından kelepçeleniyor.

tir'ların üzerine çıkıyorlar

görüntülerin devamında araçtan indirilen mit görevlilerinin kelepçeli halleri kameraya yansıyor. bu kişinin etrafındaki jandarma görevlileriyle hararetli bir şekilde konuştuğu ve durumu izah etmeye çalıştığı anlaşılıyor.

bir grup jandarma da tir'ların üzerine çıkarak arama yapmaya başlıyor. sabah gazetesi'nin iddiasına göre, bu arama savcının olay yerine gelmesi beklemeden yapıldı.

toplam 14 dakikalık görüntü mit görevlilerinin olay yerine getirilen mobil karakol'a görütülmesiyle sona eriyor. 

silah taşıdığı iddia ediliyordu

17 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile su yüzüne çıkan hükümet-cemaat kavgasının en hararetli ayaklarından biri de bu tir aramalarıydı. başbakan recep tayyip erdoğan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "jandarma kullanıldı" dedi.

hükümet yetkilileri, araçların mit kontrolünde suriye’ye insani yardım götürdüğünü ve savcıların arama yetkisi olmadığını söyledi.

muhalif partiler ve gazeteler ise tir’larda suriyeli muhaliflere teslim edilecek silahlar olduğunu savunuyor.

19 ocak'taki olayda adana valisi arama emrini veren savcıya tir'ların mit'e ait olduğunu bildirmiş ve aramayı durdurmasını istemişti. ancak savcı bu isteğe karşı çıkmıştı. mit personelinin tir'larla ilgili görevini belirten bir yazı gönderilmesi üzerine araçlar serbest bırakılmıştı. 

olayın ardından önce savcı daha sonra da operasyonu yapan jandarma komutanı görevden alınnmıştı.

kaynak: sabah

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;