Suriye'de iç savaş

Muhalifler Humus'tan çekiliyor

Suriye'nin Humus kentinde muhaliflerle rejim arasında varılan anlaşma uygulamaya kondu. Anlaşma kapsamında rejimin kuşattığı bölgeden, silahlı muhalifler ve sivillerin de aralarında olduğu 750 kişi çıkmaya başladı. Böylece Humus tamamen rejimin denetimine geçti.

Rejimin kuşatılması altındaki Vair bölgesinde muhaliflerle rejim arasında bölgesel bir barış anlaşması yürürlüğe girdi. [Fotoğraf: Al Jazeera]

suriye'de 2011 yılında başlayan ayaklanmanın ardından muhalifler tarafından "devrimin başkenti" olarak adlandırılan humus'ta denetim tamamen rejimin eline geçiyor. zira, muhalifler, ellerindeki son bölgeden, rejimle varılan anlaşma gereği çekilmeye başladı. 

suriye insan hakları gözlemevi, humus kentinde muhaliflerin denetiminde kalan son bölgede rejimle muhalifler arasında varılan 'yerel barış anlaşması'nın yürürlüğe girdiğini açıkladı. anlaşma kapsamında rejimin kuşatması altındaki vair bölgesinden 750 kişinin çıkışına izin verilmesi bekleniyor. bunların bir kısmını taşıyan ilk otobüs bölgeden çıktı. londra merkezli insan hakları kuruluşuna göre, bölgeden çıkacaklar arasında siviller olduğu gibi silahlı kişiler de bulunuyor. kadınlara, çocuklara ve ciddi yaralılara öncelik tanınacak.

russia today’ye göre, rejimin kuşatılmış bölgeden çıkmasına izin verdiği silahlı kişiler muhaliflerin denetimindeki idlib kentine gönderilecek.

3 aşamalı anlaşma

1 aralık’ta kararlaştırılan barış anlaşması, 3 aşama olarak yürürlüğe girmesi planlanmıştı.

birinci aşama: 10 günlük karşılıklı ateşkes, insani yardım çalışmalarına izin verilmesi ve bölgeden çıkmak isteyen hem sivil hem silahlı kişilerin silahlarıyla çıkışına izin verilmesi.

ikinci aşama: muhaliflerin mayın haritalarını ve orta ölçekli silahını rejime teslim etmesi. karşılığında rejim elindeki bazı tutukluları serbest bırakacak. bölgeden göç eden sivillerin evlerine dönüşüne izin verilecek.

üçüncü aşama: bölgede kalan silahlı muhaliflerin suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin denetimindeki bölgelere çıkmasına izin verilecek. kalan orta ölçekli silahların tamamı rejime teslim edilecek.

şu ana kadar gerçekleşen adımlar

anlaşma kapsamında 5 aralık’ta rejim kuşattığı bölgeye birleşmiş milletler denetiminde insani yardımın girmesine izin vermişti. 2 yıldan beri rejimin kuşatması altındaki vair bölgesine ara ara birleşmiş milletlerin inisiyatifiyle insani yardım giriyordu. ancak bu yardımlar bölgede yaşayan 75 bin kişinin hayatını kolaylaştırmaya yetmiyordu.

kaynak: reuters ve rt

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;