Suriye'de iç savaş

Muhaliflerden Astana’ya teknik heyet

Astana’daki Suriye ateşkes görüşmelerini tamamen ya da kısmen boykot etmeyi düşünen muhalifler görüşmelere teknik bir heyetle katılma kararı aldı. Silahlı muhalif gruplardan Ceyşul İslâm’ın Temsilcisi Muhammed Alluş’un başkanlığında 7 kişilik bir heyet Astana’ya gidiyor. Muhalifler siyasi konulara girmeyeceklerini ve sadece ateşkesin sağlamlaştırılmasını ele alacaklarını belirtiyor.

[Fotoğraf: Reuters - Arşiv]

astana’daki suriye ateşkes görüşmelerini tamamen ya da kısmen boykot etmeyi düşünen muhalifler görüşmelere teknik heyetle katılma kararı aldı. silahlı muhalif gruplardan ceyşul islâm’ın temsilcisi muhammed alluş’un başkanlığında 7 kişilik bir heyet astana’ya gidiyor. muhalifler, garantör rusya’nın, esed rejiminin ateşkese uyması için somut adımlar atmadığını gerekçe göstererek salı günü astana’ya gitmeyeceklerini ya da sadece birkaç temsilci gönderebileceklerini söylemişti.

suriye’deki ateşkesin garantörü olan rusya, türkiye ve iran’ın yanı sıra astana’da abd ve ürdün de gözlemci olarak katılacak. bm suriye özel temsilcisi staffan de mistura ise astana’ya gitmeyeceğini açıkladı. bm’yi 5 kişilik bir heyet temsil edecek.

astana’da rusya’yı temsil eden alexander lavrentiyev, üst düzey türk yetkilileri körfez turu düzenleyen cumhurbaşkanı tayyip erdoğan'la birlikte olduğu için, türkiye'nin daha alt düzeyde bir heyetle astana’ya katıldığını söyledi.

astana’ya varan rus, iran ve esed rejimi heyetleri aralarında ön görüşmeler düzenledi.

kazakistan dışişleri bakanlığı, çarşamba günü astana’da başlaması planlanan ve iki gün sürmesi öngörülen suriye ateşkes görüşmelerinin bir gün ertelendiğini açıklamıştı.

türkiye ve muhalifler siyasi konulara girmek istemiyor

al jazeera’ye konuşan kaynaklar, astana’nın gündemiyle ilgili rusya ile türkiye arasında da fikir ayrılığı yaşandığını söylemişti.

kaynaklara göre, türkiye ve muhalifler kırılgan ateşkesin sağlamlaştırılması ve izleme mekanizmasını öncelikli olarak masaya yatırmak isterken astana’daki ilk görüşmelerde taraflara bir anayasa taslağı sunan moskova bir an önce siyasi konulara girmek istiyor.

al jazeera’ye telefonla bağlanan muhaliflerin sözcüsü usame ebu zeyd, astana görüşmelerinin gündeminin henüz açıklanmadığını ve kendilerine resmi bir davet gelmediğini söylemişti.

bunun garantörler arasında bir anlaşmazlıktan kaynaklanmış olabileceğine işaret eden ebu zeyd, ateşkesin çökme ihtimalinin bulunduğunu ifade etmişti.

de mistura moskova’ya gidecek

rus haber ajansı ria, bm suriye özel temsilcisi staffan de mistura’nın perşembe günü rusya’yı ziyaret edeceğini açıkladı. haberi, rusya dışişleri bakanlığı’na dayandıran ajans, muhaliflerin cenevre heyetinin genişletilmesinin görüşüleceğini ifade etti ve "de mistura’nın moskova ziyareti sırasındaki görüşmelerde, cenevre’ye gidecek birleşik bir muhalefet heyetine odaklanılacak" dedi.

suriye krizine siyasi bir çözümü bulmak için cenevre’de 23 şubat’ta yeni görüşmeler düzenlenecek.

muhalifler: cenevre görüşmeleri siyasi geçişe odaklamalı

cenevre’deki görüşmelerde muhaliflerin yolunu belirleyecek yüksek müzakere heyeti, rejim ile doğrudan müzakereleri istediğini ve siyasi geçiş konusunu masaya yatırmak istediğini söyledi.

yüksek müzakere heyeti (ymh) sözcüsü salim muslet, beşşar esed’in geçiş sürecinde yer almaması gerektiğini savundu. ‘esed kalırsa, suriye halkının ödediği ağır bedel boşa gitmiş olur’ ifadesini kullandı.

cenevre görüşmelerinin gündeminin henüz kendilerine iletilmediğini ifade eden muslet, görüşmelerin geçiş süreciyle başlaması gerektiğini belirtti ve
“doğrudan müzakere istiyoruz. zamandan kazanmak istiyoruz. suriye halkının acısına hızlı bir şekilde son vermek istiyoruz.” dedi.

kaynak: al jazeera, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;