Türkiye

Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ne saldıran kişi serbest

Kadıköy'de, Müjdat Gezen Sanat Merkezi'ni kundakladığı gerekçesiyle 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Mehmet Ali Aligül'ün tahliyesine karar verildi.

[Fotoğraf: AA]

istanbul kadıköy'de, 20 şubat'ta müjdat gezen sanat merkezi'ni (mgsm) kundakladığı gerekçesiyle tutuklanan mehmet ali aligül, sanat merkezinin avukatının da talebi üzerine tahliye edildi. şüpheli, "mala zarar verme" ve "kasten yangın çıkarma" suçlarından 9 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanıyordu. 

anadolu 49. asliye ceza mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık mehmet ali aligül'le taraf avukatları katıldı. mahkeme hâkimi, suça konu binanın vasıf ve niteliği hakkında gelen yazıda, sanat merkezinin kadıköy ilçe milli eğitim müdürlüğü'ne bağlı bir kurum olarak faaliyetini sürdürdüğünün bildirildiğini aktardı.

müjdat gezen'in avukatı celal ülgen, tazminat taleplerinin olmadığını belirterek, şunları söyledi:

"sanığın evli ve 4 çocuğunun olması, ekonomik açıdan o parayı karşılayamayacağı düşüncesiyle biz kendimizi alacaklı olarak görmekten vazgeçiyoruz. kendisinden maddi veya manevi giderim talebinde bulunmuyoruz. ödenmiş gibi kabul edilmesini istiyoruz. eğitim merkezinde meydana gelen zarar, sigorta tarafından karşılanacaktır. bu konuda tarafımıza bir külfet düşmeyeceği anlaşılmaktadır. müjdat gezen de böyle düşünmektedir. sanık hakkında cezai yönden şikâyetimiz devam ediyor. bizim bu talebimiz ileride sanık hakkında verilecek kararda mahkemece de uygun görüldüğü takdirde erteleme ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması koşullarının uygulanabilme açısından yaptığımız bir açıklama ve beyandır."

sanık aligül eylemini, müjdat gezen'in abdülhamit han'ın torunu hakkındaki söylemleri üzerine gerçekleştirdiğini ifade ederek, "o anki fevri bir davranışım oldu. keşke bunlar yaşanmasaydı" dedi.

aligül'ün avukatı zeynep sümeyye eker, müvekkilinin savunmasına katıldığını belirterek, "kendisi pişmanlığını dile getirmiştir. esasa ilişkin savunmamızı hazırlamak için sure istiyoruz. müşteki tarafın tazminat giderimi konusundaki olumlu yaklaşımı, evli ve çocuk sahibi oluşu dikkate alınarak tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz" diye konuştu.

"sanık tahliye edilirse sanat merkezinde çayımızı içebilir"

bu sırada müjdat gezen'in avukatı ülgen, sanık aligül'ün sosyal medyada silahla çekilmiş bir fotoğrafını mahkemeye sunarak, şunları dile getirdi:

"her ne kadar sanığın yaptığı eylemi vahim bulsak da bizim bu aşamada sanığın tahliyesine itirazımız yoktur. tutuklama bir tedbirdir. kimsenin tutuklamayla terbiye edilmesini istemiyoruz. sanık tahliye edildikten sonra eğer kendisi de isterse ve mahkemece tahliye de edilirse, cezaevinden çıktıktan sonra sanat merkezinde bir çayımızı da içebilir. bizi de tanıyabilir. bu müjdat gezen'in de isteğidir."

bunun üzerine söz verilen aligül, "bu davete ben de çok memnun oldum. icabet ederim. ben de tahliyemi istiyorum" dedi.

mahkeme hâkimi, müjdat gezen'in avukatının beyanlarını da dikkate alarak, delillerin toplanmış olması, sanığın pişmanlık beyanları, tutukluluk hâlinin devamında fayda olmadığı gerekçeleriyle aligül'ün tahliyesine karar verdi.

sanık aligül'e yurt dışına çıkış yasağı koyan mahkeme, duruşmayı erteledi.

9 yıla kadar hapsi isteniyordu

anadolu cumhuriyet başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, olay tarihinde şüphelinin gece vakti müjdat gezen kültür ve sanat merkezi'ne giderek elindeki benzin şişesindeki benzini, binanın öğrenci giriş kısmına dökerek yangın çıkardığı anlatılıyor.

iddianamede, şüpheli aligül'ün "yakıcı ve yanıcı madde kullanarak yakmak suretiyle mala zarar verme"  ve "yangın çıkarmak suretiyle genel güvenliği kasten tehlikeye sokma" suçlarından 1 yıl 2 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

öte yandan, aligül'ün işlediği suçların tck'nın 29. maddesindeki "haksız tahrik" suçu kapsamında değerlendirilerek cezada indirim yapılması da talep ediliyor.

kaynak: aa, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;