Muhammed Mursi

Mursi bin gündür hapiste

Mısır’da 2013’te askeri bir darbe ile görevden uzaklaştırılan halkın oylarıyla seçilen ülkenin ilk sivil cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin tutukluluğu bininci gününde. Mursi, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmüyor.

Mısır'da idam mahkûmlarına kırmızı kıyafet giydiriliyor. [Fotoğraf: AA]

mursi’nin iki çocuğu usame ile ahmet babalarının tutukluluğunun bin gündür devam ettiğine dikkat çekti, kendisiyle görüştürülmediklerini söyledi. mursi’nin avukatları ise hapishanenin kendisine ziyaretleri yasaklamış olmasını eleştirdi.

usame mursi, babası mısır’ın devrik cumhurbaşkanı muhammed mursi’nin tutukluluğunun bininci gününde sosyal medya platformu facebook’ta “babam mısır’ın hapishanelerine gireli 1000 gün oldu ancak o hâlâ dik. rol modelin bininci günü, haysiyetin bininci günü, mursi’nin bininci günü” şeklinde bir paylaşım yayınladı.

mursi’nin büyük oğlu ahmet mursi ise, “babamın tek başına bir zindana konulması üzerinden bin gün geçti. bir cumhurbaşkanı ve üniversitede doçentti, bin günden beri hapishanede ikamet ediyor. ailesi onu göremiyor ancak sabretmeye devam ediyor” ifadesini kullandı.

anadolu ajansı'na konuşan, mursi’nin avukatlığını yapan heyetten bir kaynak, iki yıldan fazla bir süredir mursi’ye ziyaretlerinin yasak olduğunu ifade etti.

isminin açıklanmamasını talep eden kaynak ziyaretlerin,  mursi’ye ailesi tarafından yapılan bir ziyaretten sonra medyaya yansıyan, kendisinin mısır’ın meşru cumhurbaşkanı olduğu şeklindeki açıklamasından sonra yasaklandığını belirtti.

mursi 3 temmuz 2013’teki askeri darbeden sonra tutuklanmıştı. 2014’ün başına kadar gizli bir yerde tutulan mursi, 5 ayrı davada sanık olarak yargılanmaya başlandı. o davalardan birinde idam, birinde müebbet, birinde 20 yıl hapis cezası aldı. iki ayrı davada yargılanması devam ediyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;