Musul operasyonu

Musul'un batısını IŞİD'den kurtarma operasyonu başladı

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Musul'un batı yakasını IŞİD'den kurtarmaya yönelik operasyonun başladığını açıkladı. Operasyonda şimdiye kadar 8 köy ve bir elektrik santralinde kontrol sağlandı.

[Fotoğraf: AA]

irak başbakanı haydar ibadi'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, "başbakan ve başkomutan haydar ibadi, musul'un eymen (batı) yakasının kurtarılmasına yönelik askeri operasyon için düğmeye bastı" denildi. başbakan ibadi, musul'da "önceliklerinin toprak değil insanların kurtarılması" olduğunu belirtti. musul'un batı yakasının geri alınması için sabahın erken saatlerinde başlatılan operasyonda şimdiye kadar 8 köy ve bir elektrik santralinde kontrol sağlandı.

askeri kaynaklar, doğu yakasında kontrolün tamamen sağlanmasının ardından batı bölgelerini geri almak için düzenlenen operasyona 3 cepheden başlandığını, irak ordusunun kuzeyden, federal polis güçlerinin güneyden, iran destekli şii milis gücü haşdi şâbi'nin ise batıdan destek verdiğini aktardı.

aa'ya konuşan irak ortak operasyonlar komutanlığı sözcüsü yahya resul de, "sabahın erken saatlerinde başlayan operasyonda, irak ordusu kuzeyden, federal polis güçleri hem kuzey hem de güneyden, haşdi şâbi güçleri ise batı cephesinden ilerleme kaydediyor" dedi.

musul operasyonlar komutanı abdulemir yarullah ise yazılı açıklamasında, "operasyona katılan güçler, verilen talimatlar doğrultusunda ilerleme kaydedecek. musul'un batısının geri alınması için irak ordusu, federal polis gücü ve haşdi şâbi yoğun bir çatışma içerisinde" ifadelerini kullandı.

askeri ve idari yetkililer kentin batısına yapılacak operasyonun, "dar sokaklar ve bölgede yaşayan yaklaşık 750 bin sivil" göz önüne alındığında daha çetin geçeceğini öngörüyor.

'3 köy ve 1 elektrik santrali alındı'

öte yandan, operasyonda üç köy ve bir elektrik santralinde kontrolün sağlandığı belirtildi. irak savunma bakanlığı'na bağlı savaş medya ağı tarafından yapılan yazılan açıklamada, "irak ordusuna bağlı 16'ncı tugay ve federal polis gücü, bağdat-musul yolu üzerinde yer alan bahira ve azibe köyleri ile musul-hammam el-alil kasabası arasındaki lezake köyünde kontrolü sağladı" ifadelerine yer verildi. savaş medya ağı daha sonra da kentıra ve abyad köylerinin işid'in elinden kurtarıldığını ve buralara irak bayrağı asıldığını duyurdu. açıklamada, kurtarılan köylerin musul-bağdat karayolu üzerinde yer aldığı belirtildi.

irak ordusunda görevli yüzbaşı naif ez-zubeydi de aa'ya, "federal polis güçleri, musul'un batısında yer alan azibe köyü yakınlarındaki elektrik santralini terör örgütü deaş'ın elinden aldı" dedi.

musul'un batı yakasına doğru ilerleme kaydeden irak güvenlik güçleri ile işid militanları arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını aktaran zubeydi, uluslararası koalisyon güçlerinin sağladığı hava desteğiyle üstünlük kazanıldığını söyledi.

"3 köy daha alındı"

musul operasyonlar komutanı yarullah irak'ın yarı resmi devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, "federal polis güçleri, kentin güneyinde yer alan el kafur, el cemasa ve el akreb köylerinde kontrolü sağladı" diye de açıklama yaptı. yarullah, musul'la bağdat arasındaki önemli yol kavşağının da güvenlik güçlerinin kontrolüne geçtiğini söyledi. operasyona kentin güney bölgesinden katılan federal polis güçlerinin, batı yakasında yer alan musul uluslararası havalimanı'na sadece birkaç kilometre mesafede olduğu kaydedildi.

musul'un doğusunda çifte intihar saldırısı

irak ordusunda görevli tümgeneral muhammed abdullah hamdani aa'ya, musul'un doğusundaki nebi yunus mahallesinde yer alan ordu karargâhına, bomba yüklü araçla intihar saldırısı düzenlendiğini ifade ederek, "karargâhı hedef alan saldırıda 1 asker hayatını kaybetti, 6'sı yaralandı" dedi.

öte yandan musul ortak operasyonlar komutanlığı'nda görevli albay ahmed cuburi de bir işid militanının kentin doğu yakasındaki ez-zuhur mahallesinde bulunan bir lokanta yakınlarında, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdiğini aktardı.

cuburi, intihar saldırısında haşdi şâbi'ye mensup aşiret güçleri komutanlarından faris sincari'nin hayatını kaybettiğini, 5'i haşdi şâbi mensubu 11 kişinin yaralandığını ifade etti.

işid'in musul'un hükümet güçlerinin kontrolündeki doğu yakasında bulunan uyuyan hücrelerini aktif hâle getirdiği, örgütün bölgede sık sık intihar saldırıları düzenlediği ifade ediliyor.

musul'u işid'den kurtarma operasyonu 17 ekim 2016'da başlatılmıştı. bundan yaklaşık 100 gün sonra ibadi, 24 ocak'ta kentin doğu yakasının tamamen geri alındığının duyurmuştu.

kaynak: aa, reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;