Fransa

'Nice saldırganı belirlendi'

Fransız Le Monde ve AFP, Nice’te kamyonla saldırı düzenleyerek 84 kişiyi öldüren saldırganın 31 yaşındaki Tunus kökenli Mohamed Lahouaiej-Bouhlel olduğunu duyurdu.

Konular: Fransa, Tunus, Avrupa

fransız le monde gazetesinin yanı sıra reuters ile afp haber ajanslarına konuşan güvenlik kaynakları, nice’te kamyonla saldırı düzenleyen kişinin 31 yaşındaki tunus’ta doğmuş fransa vatandaşı mohamed lahouaiej-bouhlel olduğunu belirtti. kaynaklar, kamyonda plastik silahlar ve etkisiz bir bomba bulunduğunu da söyledi. lahouaiej-bouhlel’in kimliği, saldırıda kullanılan kamyonda bulunmuştu.

polise göre, saldırgan fransa istihbaratının takip etmediği ancak hırsızlık ve darp gibi küçük suçlardan sabıkası olan bir isim.

polis ve adli tıp uzmanları, yerel saatle 09.30’da lahouaiej-bouhlel’in evini inceledi. içişleri bakanlığı sözcüsü pierre-henry brandet, “saldırganın yalnız mı davrandığı, yoksa kaçan suç ortaklarının mı olduğu yönünde soruşturma sürüyor” dedi.

reuters’a konuşan tunuslu güvenlik kaynakları, lahouaiej-bouhlel’in evli ve 3 çocuklu olduğunu söyledi. kaynaklar, aşırılıkçı fikirleri olup olmadığı bilinmeyen saldırganın tunus’un masakin kasabasından olduğunu, ancak burayı en son 4 yıl önce ziyaret ettiğini de ifade etti.

afp’nin konuştuğu 12 komşusu, lahouaiej-bouhlel’in güçlü bir dini bağlılığı olmayan bir münzevi gibi göründüğünü anlattı. sadece bir komşu, saldırganla ilgili şüpheleri olduğunu belirterek, “iki kızıma sürekli bakan iyi görünümlü bir adamdı” dedi.

saldırgan, 14 temmuz’da yerel saatle 23.30 sularında havai fişek gösterisini izlemek için toplanan kalabalığın içine girdi. fransa milli günü kutlamaları için toplanan kalabalıktan 84 kişi hayatını kaybetti; 18'i ağır olmak üzere en az 100 yaralı var.

kaynak: le monde, reuters ve afp

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;