Çözüm süreci

Öcalan'dan 'silahlara veda' çağrısı

Çözüm sürecinde hükümet yetkilileriyle ortak açıklama yapan HDP heyeti, Öcalan'ın PKK'ya olağanüstü kongre çağrısı yaptığını duyurdu. Öcalan bu kongre sonunda "Silahlı mücadelenin, yerini, demokratik siyasete bırakmasını" istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve hükümet yetkilileri ortak açıklamayla Öcalan'ın çağrısını duyurdu. [Fotoğraf: AA]

başbakan yardımcısı yalçın akdoğan ve içişleri bakanı efkan âlâ ile imralı-kandil arasında görüşmeleri yürüten hdp heyeti istanbul dolmabahçe'deki başbakanlık çalışma ofisinde bir araya geldi.

görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, ilk olarak hdp'li sırrı süreyya önder konuştu. önder, abdullah öcalan'ın, pkk'ya bahar aylarında olağanüstü kongre çağrısı yaptığını duyurdu, "öcalan bu kongrede silahlı mücadele yerine demokratik siyasetin yer alması gerektiğini söylüyor" dedi. 

"silahlı mücadele değil demokratik siyaset"

önder, silah bırakmanın görüşülmesi için öcalan'ın pkk'ya yaptığı kongre çağrısını şu sözlerle iletti:

"süreçte gelinen aşamaya ilişkin öcalan'ın temel belirlemesi de şudur: bu 30 yıllık çatışma sürecini kalıcı barışa götürürken, demokratik bir çözüme ulaşmak temel hedefimizdir. asgari müştereğin sağlandığı ilkelerde silahlı mücadeleyi bırakma temelinde stratejik ve tarihi kararı vermek için pkk'yı bahar aylarında olağanüstü kongreyi toplamaya davet ediyorum. bu davet, silahlı mücadelenin yerini demokratik siyasetin almasına yönelik tarihi bir niyet beyanıdır."

"bugüne kadarki egemen devlet zihniyeti bu meseleyi salt iktidarlaşma aracı olarak görmüştür" diyen önder, "varlıkları yadsınan ve dışlanan tüm unsurların kendileri olarak toplumda yer alması gerektiğini" belirtti. "sürece dinamik bir yaklaşım gereklidir" diyen önder, "zaman zaman aksamalar ve kırılmalarla yönetilen diyalog süreci resmi, ciddi ve sorumlu bir aşamaya gelmiş bulunmaktadır" dedi.

önder, çözüm sürecine ilişkin, "beklenen tarihi gelişmelerin hayata geçebilmesi için tahkim edilmiş bir çatışmasızlığın elzem olduğuna şüphe yoktur. biz de hdp heyeti olarak tüm demokratik çevreleri ve barıştan yana olan kesimleri, gelinen bu demokratik müzakere ve çözüm aşamasına güç katmaya davet ediyoruz. barışa her zamankinden çok daha yakın olduğumuzu bilerek, emek veren ve verecek olan tüm demokrasi güçlerini selamlıyoruz" dedi.

akdoğan: hdp heyeti dün imralı'ya gitti

önder'in ardından söz alan başbakan yardımcısı akdoğan ise, "silahların devre dışı kalması demokratik gelişime hız katacaktır" dedi. 

yalçın akdoğan, çözüm sürecinde önemli bir aşamaya geldiklerini belirtip, hdp heyetinin dün imralı'ya giderek, bir görüşme gerçekleştirdiğini aktardı.

başbakan ahmet davutoğlu'nun başkanlığında çözüm süreci kurulu'nda, gelinen aşamayı tüm boyutlarıyla kapsamlı olarak ele aldıklarını ifade eden akdoğan, "silahların bırakılmasına yönelik çalışmaların hız kazanması, tam anlamıyla bir eylemsizliğin hayata geçmesi ve demokratik siyasetin bir yöntem olarak öne çıkartılması konusundaki açıklamayı önemli görüyoruz" diye konuştu.

akdoğan, demokrasinin, sorunları konuşabilecek, tartışabilecek, çözüm yoluna koyabilecek imkan ve kabiliyete ulaştığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"demokrasimizin daha ileri noktalara ulaşması için bütün toplum kesimlerinin, siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının elbirliğiyle gayret göstermesi gerektiği de açıktır. silahların devre dışı kalması, demokratik gelişime hız katacaktır. bir kısım konu başlıkları uzun yıllardır konuşuluyor, tartışılıyor. bundan sonra da özgüven içinde tartışmaktan, konuşmaktan geri durmamamız gerekiyor. aslında gök kubbenin altında konuşulmadık bir şey kalmadı. demokrasilerde halkın desteğini alan düşünceler, görüşler, politikalar değer kazanır. biz de milletimizin hayır duası ve desteğiyle süreci nihai sonuca ulaştırmakta kararlıyız. yeni anayasayı birçok köklü ve kronik sorunun çözümünde önemli bir fırsat olarak görüyoruz.

pkk'dan ilk yorum

öcalan'ın çağrısının ardından akşam saatlerinde pkk kaynaklarından konuyla ilgili ilk değerlendirme geldi. facebook hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"silahı mücadeleyi bırakma çağrısı medyada 'silah bırakma veya 'silahsızlanma' olarak lanse edilmiştir. ancak şunun dikkate alınması daha doğrudur: 'silahlı mücadeleyi bırakma' ve 'silah bırakmanın' anlamı birbirinden çok farklıdır."

öcalan'ın mesajıyla ilgili kck'dan pazar günü resmi bir açıklama yapılması bekleniyor.

10 maddelik taslak metin

sırrı süreyya önder, öcalan tarafından müzakerelere geçilmesi için hazırlanan 10 maddelik taslak metni de bu açıklamada tekrarladı. bu taslak metin içinde yer alan maddeler şu şekilde:

  1. demokratik siyaset; tanımı ve içeriği
  2. demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması
  3. özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri
  4. demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar
  5. çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları
  6. çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı
  7. kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri
  8. kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri
  9. demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması
  10. bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa

ilk ortak açıklama

görüşmeye hdp heyetinden grup başkanvekilleri pervin buldan ve idris baluken ile istanbul milletvekili sırrı süreyya önder katıldı. 

hdp'li pervin buldan, twitter hesabından yaptığı açıklamada, hükümet yetkilileriyle ortak açıklama yapacaklarını söyledi.

buldan attığı tweetin sonunda "bu arada bülent bey'e selamlar" ifadesini kullanarak, iki gün önce "ortak açıklama söz konusu değil" diyen başbakan yardımcısı bülent arınç'ın bu sözlerine gönderme yaptı.

son görüşme 11 şubat'ta olmuştu

meclis'teki iç güvenlik paketi tartışmaları nedeniyle hükümet ile hdp arasında temasların kesildiği bir dönemde sürecin son somut gelişmesi, hdp istanbul milletvekili sırrı süreyya önder ve ceylan bağrıyanık'ın üç gün önce kandil'e gitmesi olmuştu.  

başbakan yardımcısı akdoğan, salı günü yaptığı açıklamada hdp'yi eleştirmiş ve "top bir süredir hdp’nin sahasında. hdp 4 şubat’tan beri top çeviriyor. kandil’de topu patlatmaya çalışıyor" demişti. 

hdp ile akdoğan arasındaki son görüşme 11 şubat'ta gerçekleşmiş, görüşmede iç güvenlik paketi ve çözüm sürecinde müzakere aşamasına geçilmesi ele alınmıştı. 

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;