Çözüm süreci

Öcalan'ın Nevruz mesajı HDP heyetinde

PKK lideri Öcalan’ın 21 Mart'ta Diyarbakır'daki Nevruz kutlamalarında okunacak mesajı, İmralı Adası’ndan dönen HDP heyetine teslim edildi. Ancak mesajın görüntülü mü yoksa yazılı mı olduğu konusunda bilgi verilmedi.

HDP heyeti İmralı'dan döndükten sonra hükümet üyeleri ile görüştü. [AL Jazeera-Arsiv]

imralı adası’ndan dönen hdp heyeti adına açıklamalarda bulunan hdp milletvekili sırrı süreyya önder, pkk lideri abdullah öcalan’ın nevruz’da okunacak mesajının kendilerine teslim edildiğini söyledi.

dicle haber ajansı'nın haberine göre yaptıkları görüşmeyle ilgili med nuçe televizyonundaki bir programa katılan önder, "öcalan’ın newroz mesajının ayrıntısına ilişkin bir şey söyleyemeyeceğim, ancak mesaj teorik, pratik, olgusal anlamda barışa giden yol için yeni bir perspektif sunacak" dedi. önder mesajın görüntülü mü yoksa yazılı mı olduğu konusunda bilgi vermedi. 

'önemle yaklaşılmalı'

öcalan’ın 28 şubat’ta hükümet ile hdp tarafından dolmabahçe’de açıklanan müzakere taslağını, "nitelikli bir müzakere sürecine kapı aralayacak" nitelikte olduğunu söylediğini aktaran önder, öcalan’ın başta devlet olmak üzere herkesin sürece önemle yaklaşması gerektiğini vurguladığını belirtti. 

öte yandan 2009 yılı kasım ayında imralı adası’na sevk edilen pkk’lı beş ismin farklı cezaevlerine gönderildiğini belirten önder, isimleri belirlenen beş tutsağın ilerleyen günlerde adaya getirileceğini söyledi.

'izleme kurulu nevruz'dan sonra imralı'ya'

önder, yalçın akdoğan’ın "izleme kurulu tartışılan konulardan biridir. henüz oluşturulmuş bir şey yok. yapılan açıklamalar asılsızdır" sözleri için “sıkıntılı bir açıklama”  yorumunu yaparken, newroz’dan sonraki ilk imralı adası görüşmesine izleme kurulu üyelerinin de katılacağını öngördüğünü söyledi. 

imralı'da mahkumlar değişti

doğan haber ajansı (dha) da imralı heyetinin dönüşünün ardından geçtiği haberde adadaki önemli değişikliği duyurdu. dha'nın haberine göre abdullah öcalan'ın isteği üzerine 4.5 yıl önce yanına verilen 5 mahkum başka cezaevlerine nakli yapılırken, yerlerine gelecek 4 pkk'lı mahkum da belli oldu. bu mahkumların 2'si diyarbakır ve 2'si de nazilli cezaevlerinden imralı yüksek güvenlikli cezaevi'ne gönderilecek

öcalan'ın yanına kasım 2009’da pkk davalarından mahkum olan şeyhmus poyraz, bayram kaymaz, cumali karsu ve hasbi özdemir ile  türkiye işçi köylü kurtuluş ordusu (tikko) davasından hükümlü hakkı alpan gönderilmişti. imralı yüksek güvenlikli cezaevi'nde yaklaşık 4.5 yıldır kalan ve haftanın belirli günlerinde öcalan ile bir araya gelen pkk'lı mahkumlardan şeyhmus poyraz ve bayram kaymaz bugün kocaeli f tipi cezaevi’ne gönderildi. iki mahkum deniz yoluyla limana getirildikten sonra karayolu ile kocaeli’ye gönderildi. diğer mahkumlar pkk'lı cumali karsu ve hasbi özdemir ile tikko'cu hakkı alpan'ın ise helikopterle tekirdağ f tipi cezaevi’ne gönderilecek. 

dha, imralı yüksek güvenlikli cezaevi'nden gönderilen 5 mahkumun yerine, diyarbakır ve nazilli cezaevlerinden 4 pkk'lı mahkumun kısa sürede nakledileceğini de belirtti. 

heyet imralı'ya gitmişti

imralı'ya giden hdp heyetinde grup başkanvekilleri idris baluken, pervin buldan, hdp istanbul milletvekili sırrı süreyya önder, dtk eş başkanı hatip dicle ve ceylan bağrıyanık bulunuyor. heyet üyelerinden idris baluken ve ceylan bağrıyanık dün de kck yönetimi ile görüşmek üzere kandil’e gitmişti. 

kaynak: diha, dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;