Petrol

OPEC kararı petrol fiyatını artırdı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, petrol üretim seviyesini günlük 1,2 milyon varil düşürme kararı aldı. Petrol üretim kısıtlaması Ocak 2017'de başlayacak. Kararın ardından brent petrolün varil fiyatı yüzde 8 oranında yükseldi.

[Fotoğraf: Shutterstock]

avusturya'nın başkenti viyana'da yapılan petrol ihraç eden ülkeler örgütü (opec) 171. olağan toplantısı'ndan petrol üretimini kısma kararı çıktı. toplantı sonrasında alınan kararları açıklayan katar enerji ve endüstri bakanı ve opec konferans dönem başkanı mohammed bin salih es-sede, "bugün büyük bir başarı sağladık. bütün üyelerin işbirliği ve anlayışıyla anlaşmaya vardık. bu anlaşma, opec üyeleri ve opec üyesi olmayan ülkelerin sorumluluk duygusuyla alındı" dedi.

alınan kararın ardından brent petrolün varil fiyatı yüzde 8 oranında artarak 50 doların üzerine çıktı. 

küresel ekonomik gelişmeleri, petrol üretim ve talebini gözden geçirdiklerini belirten sede, petrol piyasasının yeniden dengelenmesi için karar aldıklarını söyledi. anlaşmanın uzun müzakere sonucu geldiğini belirten sede, "petrol üretimi günlük 1,2 milyon varil düşürülecek. petrol üretim kısıtlaması, ocak 2017'de başlayacak" ifadelerini kullandı.

sede, anlaşmaya göre opec üyesi olmayan ülkelerin petrol üretimini günlük 600.000 varil düşüreceğini, rusya'nın da petrol üretimini günlük 300.000 varil düşürmeye söz verdiğini açıkladı.

anlaşmaya göre yaklaşık 33,24 milyon varil olan günlük petrol üretimi 32,5 milyon varil seviyesinde sabitlendi.

sede, endonezya'nın üyeliğinin ise askıya alındığını belirtti.

söz konusu anlaşma 6 ay boyunca geçerli olacak ve mayıs 2017 tarihinde yapılacak toplantında yeniden değerlendirilecek; uygun görülmesi halinde 6 ay daha uzatılabilecek.

opec üyeleri, 28 eylül'de cezayir'de yapılan toplantıda, petrol piyasasının yeniden dengelenmesi için petrol üretimini günlük 32,5 milyon varille sınırlama kararı almıştı.

anlaşmanın uygulanması cezayir, kuveyt, venezuella ve iki opec dışı ülkenin üyesi olduğu gözlem komitesi tarafından denetlenecek.

anlaşmaya göre en fazla kesintiyi suudi arabistan yapacak. arabistan, petrol üretimini günlük 486 varil düşürecek.

üretimini artıracak tek ülke ise iran oldu. iran günlük üretimini 90 varil artıracak.

anlaşmaya göre libya ve nijerya üretim seviyesini koruyacak.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;