Kültür-Sanat

Oscar adayları açıklandı

87'nci Oscar ödülleri için "Birdman" ve "Grand Budapest Hotel" filmleri dokuz dalda aday gösterildi.

Konular: Kültür-Sanat
Leviathan, 'En İyi Yabancı Film' dalında Oscar adayları arasında güçlü bir rakip olarak görülüyor.

bu yıl 87'nci kez verilecek oscar ödülleri için yarışacak adaylar, los angeles'ta düzenlenen törenle açıklandı. sinema dünyasının en prestijli ödülleri olarak kabul edilen oscar ödülleri için 24 kategoride belirlenen adaylar, los angeles'taki samuel goldwyn tiyatrosu'nda canlı yayınlanan törenle duyuruldu.

adayları arasına yer alan "birdman" ve "grand budapest hotel" filmleri 9 dalda aday gösterildi. "imitation game" ise 8 dalda aday oldu.

"en iyi film" kategorisinde favori gösterilen "boyhood" filmi adaylar arasında yer alarak oscar iddiasını korudu. "boyhood", richard linklater'ın yönetmenliğinde aynı oyuncularla 12 senede çekilmişti. aynı kategoride adaylığı kesinleşen bir diğer film "birdman" olurken, bu filmdeki rolüyle michael keaton "en iyi erkek oyuncu" adayları arasına yer aldı.

abd'li kadın oyuncu meryl streep'in bir kez daha "en iyi yardımcı kadın oyuncu" dalında adaylığı açıklanırken, streep bugüne kadar ödüle 19'uncu kez aday gösterilmiş oldu. 87'nci oscar ödülleri, 22 şubat'ta hollywood'daki dolby tiyatrosu'nda yapılacak törenle sahiplerini bulacak. 87'nci oscar adayları bazı kategorilere göre şöyle sıralandı:

en iyi film: american sniper, birdman, boyhood, the grand budapest hotel, the imitation game, selma, the theory of everything, whiplash

en iyi yönetmen: wes anderson (the grand budapest hotel), alejandro gonzález inarritu (birdman), richard linklater (boyhood), bennett miller (foxcatcher), morten tyldum (the imitation game)

en iyi kadın oyuncu: marion cotillard (two days, one night), felicity jones (the theory of everything), julianne moore (still alice), rosamund pike (gone girl), reese witherspoon (wild)

en iyi erkek oyuncu: steve carell (foxcatcher), bradley cooper (american sniper), benedict cumberbatch (the imitation game), michael keaton (birdman), eddie redmayne (the theory of everything)

en iyi yardımcı kadın oyuncu: patricia arquette (boyhood), laura dern (wild), keira knightley (the imitation game),
emma stone (birdman), meryl streep (into the woods)

en iyi yardımcı erkek oyuncu: robert duvall (the judge), ethan hawke (boyhood), edward norton (birdman), mark ruffalo (foxcatcher), j.k. simmons (whiplash)

en iyi yabancı dilde film: leviathan, ida, tangerines, timbuktu, wild tales

kaynak: al jazeera

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;