PKK

PKK'lılar sivil minibüsü taradı: 1 ölü

Göle Belediyesi'ne ait aracı gasp eden PKK'lılar jandarmayla çatıştı. Çatışma bölgesinde PKK'lıların taradığı minibüste 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı. Örgüt, Ağrı ve Iğdır'da durdurduğu 3 TIR'ı da ateşe verdi. Saat 16'da da Ağrı'da çatışma çıktı.

9 temmuz'da pkk’lıların gasp ettiği ardahan göle belediyesi'ne ait aracı almak için aracın götürüldüğü erzurum inceçayır mevkiinde operasyon yapan jandarma birliğine sabah 08.30 sıralarında pkk’lılar tarafından ateş açıldı. jandarmanın karşılık vermesiyle çatışma çıktı. çatışma sırasında olay yerine yaklaşan ve içinde 4 kişinin bulunduğu minibüs pkk'lılar tarafından uzun namlulu silahlarla tarandı. minibüste bulunan 65 yaşındaki kanber morkoç hayatını kaybederken, sabri morkoç ve altan akın ise yaralandı. kimliği öğrenilemeyen minibüs şoförü ise saldırıdan yara almadan kurtuldu.

pkk'lılar kaçarken, yaralılar kaldırıldıkları ardahan devlet hastanesi'nde tedavi altına alındı. jandarmanın bölgede operasyonu sürüyor.

valilik açıklama yaptı

ardahan valiliği olayla ilgili şu açıklamayı yaptı:

"göle belediyesi'nin içme suyu depolarının bir kısmı erzurum ili şenkaya ilçesi inceçayır mevkiinde ormanlık alanda bulunmaktadır. 9 temmuz günü öğle saatlerinde su kesintisini gidermek için bölgeye giden belediye ekiplerine bir grup bölücü terör örgütü mensuplarınca müdahale edilmiş, su kesintisini kendilerinin yaptıklarını beyan ederek arızanın giderilmesini engellemişlerdir. belediye personeli serbest bırakılmış ancak araca el konulmuştur. olayın öğrenilmesiyle birlikte kesintiyi gidermek ve aracı almak için olay mahallinin erzurum ili sınırları içerisinde olması nedeniyle erzurum valiliğiyle irtibata geçilmiş ve güvenlik güçlerince operasyon başlatılmıştır. operasyon sırasında el konulan belediye aracı olay yerinde yakılmış vaziyette bulunmuştur. ancak 12 temmuz günü olay yerindeki araç ile ilgili olay yeri incelemesi yapıldığı esnada jandarma görevlilerine terör örgütü mensuplarınca ateş açılmış, açılan ateş sonucunda olay yerine nasıl geldiği tam olarak tespit edilemeyen sivil bir araç teröristlerin açtığı ateşin hedefi olmuş ve araç içerisinde bulunan 4 kişiden 2’si yaralanmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen 1 vatandaşımız vefat etmiştir."

erzurum valiliği de jandarma ekiplerinin olay yerinde incelemede bulunduğu sırada pkk’lıların saldırıyı uzaktan kumandalı el yapımı patlayıcı, uzun namlulu silah ve roketatarla gerçekleştirdiğinin tespit edildiğini açıkladı. saldırının sivil araçtaki kişilerin askeri personel olduğu düşüncesiyle yapıldığının değerlendirildiği ifade edildi.

ağrı’da çatışma

Kimsenin yaralanmadığı çatışmanın ardından, uzun namlulu silahlara ait çok sayıda boş kovan bulundu.
[[Fotoğraf: DHA]]

ağrı’nın doğubayazıt ilçesine bağlı topçatan köyü ile gülyüzü köyü arasında pkk ile asker arasında çatışma çıktı.

operasyon için ağrı dağı’na gitmek üzere hazırlıklarını yapan asker ile canlı kalkan olarak operasyon bölgesine gitmek isteyen köylüler arasında saat 16.00 sıralarında gerginlik yaşandı.

bu sırada bölgeye gelen bir grup pkk'lı, köylülere müdahale eden askerlere ateş açtı. güvenlik güçlerinin karşılık vermesiyle çatışma yaşandı. çatışma sonrası pkk'lılar ağrı dağı’na geri çekildi.  asker bölgede geniş çaplı operasyon başlattı.

ağrı ve iğdır'da tir'lar yakıldı

ağrı valiliği, doğubayazıt ilçesi ve iğdır’da üç tir’ın pkk’lılarca ateşe verildiğini ardından da çiftlik, türkmen, cebelikümbeti, demirkapı ve demirtepe köyü sakinlerini zorla topladıkları, çözüm sürecinin bittiğini ve savaş çıkacağını söyledikleri açıkladı. örgüt mensuplarının, köy sakinlerini tehdit ederek, ilçe merkezinde eylem yapmaya zorladığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"nitekim bu amaçla doğubayazıt-iğdır ve doğubayazıt-gürbulak karayolunda canlı kalkan ve güvenlik güçlerine hedef yapmak maksadıyla getirdikleri köylülerle yolları kapatarak, üç tir’ı yükleriyle yakmışlardır. olaya müdahale eden güvenlik güçlerimize, teröristler vatandaşları da kendilerine kalkan yaparak, dört ayrı noktadan ateş etmişlerdir. güvenlik güçlerimizin karşılık vermesi üzerine teröristler kaçmışlardır."

iki saldırı eş zamanlı olarak gerçekleşti. saldırılardan biri türkiye-iran sınırında bulunan gürbulak sınır kapısına yaklaşık 20 kilometre mesafede gerçekleşti. pkk’lıların 'dur' ikazlarına uymaması sebebiyle tir'lar önce kalaşnikof tüfeklerle tarandı, ardından da molotofkokteyli ile yakıldı.

açılan ateş sonucu kurşunlar iran plakalı olduğu belirlenen tir'lara isabet ederken, iki tir da yanarak kül oldu. polis ve jandarma, türkiye-iran ulusarası karayolunu sabaha kadar trafiğe kapattı. iranlı tir sürücüleri kalabalık bir grubun uzun namlulu silahlarla kendilerine 'dur' ikazında bulunduklarını belirterek, "korktuğumuz için durmadık. bu sırada bize ateş açtılar. tir'larımızı taradılar" dediler. çıkan olaylarda bir iranlı sürücü yaralandı.

diyadin'de el yapımı patlayıcı ele geçirildi

doğubayazıt'taki olayların ardından diyadin ilçesinde de 25-30 kişilik grup havai fişeklerle gösteri yaptı.
gruba polisin müdahalede bulunduğu ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"grubun ara sokaklara bıraktığı çantanın içinde 15 kola kutusuyla hazırlanmış el yapımı patlayıcı bulunmuş ve imha edilmiştir. pkk terör örgütünün amacının il ve ilçe merkezinde kalkışma eylemleri gerçekleştirmek, halka zorla silah vererek, güvenlik güçleriyle çatışmaya sokmak, vatandaşlarımızı bizzat katlederek, güvenlik güçlerini suçlamak amacını taşıdığı tarafımızdan bilinmektedir.”

mardin’de molotoflu eylem

mardin'in nusaybin ile hemen karşısında bulunan suriye'nin kamışlı kenti arasındaki bölgeye askerler tarafından güvenlik ve yasadışı geçişleri engellemek için hendek kazıldı. pkk'nın gençlik yapılanması ydg-h'liler gece saatlerinde hendeği protesto etmek için devrim ve abdulkadir paşa mahallelerini bir birine bağlayan ahmet kaya köprüsü üzerinde bir araya geldi. köprüyü kapatan grup araçların geçişine izin vermedi. gruptakiler olay yerine giden polis ekiplerine de ses bombası, havai fişek ve molotofkokteyli attı. polisin gaz bombası ve basınçlı suyla müdahalesi sonrası gruptakiler ara sokaklara kaçıp dağıldı.

kaynak: aa ve dha

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;