PKK

PKK/PYD'ye ABD zırhı

Suriye'den PKK/PYD'nin kontrolündeki bölgelerden Türkiye'ye yönelik saldırıların ardından ABD'ye ait zırhlı araçlar ve özel kuvvetleri sınırın bazı noktalarına konuşlandı. Pentagon Sözcüsü, bu uygulamanın amacına yönelik sorulara cevap vermezken "Suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan Suriye Demokratik Güçleri ile hareket eden ABD askerleri var. Sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dâhil" dedi.

suriye'den pkk/pyd'nin kontrolündeki bölgelerden türkiye'ye yönelik saldırıların ardından abd'ye ait zırhlı araçlar ve özel kuvvetleri sınırın bazı noktalarına konuşlandı. pentagon sözcüsü, bu uygulamanın amacına yönelik sorulara cevap vermezken "suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan suriye demokratik güçleri (sdg) ile hareket eden abd askerleri var. sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dâhil" dedi. sdg'nin ana omurgasını abd'nin de terör örgütü olarak kabul ettiği pkk'nın suriye uzantısı oluşturuyor. pkk yurt içinde ve sınır boyunda türkiye'ye saldırılar düzenliyor.

abd savunma bakanlığı (pentagon) sözcüsü albay jeff davis, günlük basın brifinginde, türkiye’nin sınırına yakın abd zırhlılarının pyd/pkk unsurlarıyla devriye gezip gezmediğine yönelik soruları cevaplandırdı. davis, söz konusu iddiaya ilişkin, “suriye’nin kuzeyinin tamamında ortaklarımız olan suriye demokratik güçleri ile hareket eden abd askerleri var. sınır alanları da bizim hareket alanlarımıza dâhil” dedi. ancak sözcü, bunun, "pyd/pkk’nın türkiye’ye yönelik saldırılarına tsk’nın karşılık vermesini engellemek üzere yapılıp yapılmadığı" sorusunu ise geçiştirdi.

bu adımın pyd/pkk’ya güvence vermek üzere yapılan bir operasyon olup olmadığının sorulması üzerine davis, “tüm tarafları ortak düşman olan işid ile mücadele etmeye çağırıyoruz, bu çağrımız sdg dâhil herkesedir. sdg'nin şimdilik rakka ve tabka’ya odaklanması ve başka çatışmalara sürüklenmemesini istiyoruz.” diye cevap verdi.

davis, sdg’nin irak sınırından münbiç’e, oradan da rakka’nın kuzeyine kadar olan alanı kontrol ettiğini ve abd askerlerinin de o alanda onlarla birlikte hareket ettiğini aktardı; ancak münbiç’te yaptıkları gibi tel abyad civarında da “bir tür caydırma ve güvence verme operasyonu” düzenleyip düzenlemediklerine yönelik soruları ise yanıtsız bıraktı.

sözcü davis, tsk ile iletişimlerinin günlük olarak devam ettiğini sözlerine ekledi.

ypg'ye destek sorunu

amerika’nın pkk’nın suriye kolu pyd’ye siyasi ve askeri desteği türkiye ile amerika’yı suriye coğrafyasında karşı karşıya getiren en önemli sebep.

abd, türkiye’nin sert tepkisi üzerine bu desteği ekim 2015'ten itibaren yeni bir yapı oluşturarak devam ettirmeye başlamış, bu tarihte sınırlı sayıda arap, süryani ve türkmen gücü de ypg’ye katarak suriye demokratik güçleri’ni (sdg) kurmuştu. sdg'nin omurgasını ve komutasını yine ypg oluşturuyor.

abd dışişleri bakanlığı’ndan marie harf, ekim 2014’te pyd’yi terör örgütü olarak görmediklerini açıklamış, washington yönetimi eylül 2015’te pyd'nin silahlı kanadı ypg'yi de terör örgütü olarak görmediğini ilân etmişti.

trump yönetiminin de bu konuda obama dönemiyle aynı tutumu sürdürdüğü görülüyor. bu dönemde de amerika ypg’yi silahlandırmaya devam ediyor. obama döneminde pyd/ypg ile irtibatları yürüten özel temsilci brett mcgurk, trump döneminde de görevine devam ediyor.

kaynak: aa

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;