Türkiye - Rusya ilişkileri

Putin: Özür bekliyoruz

Türk hava sahasını ihlâl eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından Putin'den yeni bir açıklama geldi. Rus lider, "Türkiye'den hâlâ özür bekliyoruz" dedi, Ankara'nın Rusya-Türkiye ilişkilerini kasten çıkmaza sürüklediğini iddia etti.

türkiye hava sahasını ihlâl eden rus uçağının düşürülmesinin ardından putin'den yeni bir açıklama geldi. rus lider, "türk yönetimi, rusya-türkiye ilişkilerini kasten çıkmaza sürüklüyor" dedi.  putin, kremlin sarayı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "türkiye'den hâlâ özür bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

öncesinde konuşan kremlin sözcüsü dimitri peskov ise türkiye'den uçağın düşürülmesiyle ilgili gerçekçi bir açıklama beklediklerini söyledi. peskov, açıklamasında, rusya'nın türkiye'ye yaptırım uygulamayı düşünmediğini, türkiye'den ithal edilen gıda ürünlerine de ambargo koymayı da planlamadıklarını ifade etti.

ambargo yok, sıkı denetim var

rusya tarım bakanlığı, ülkeye giren ürünlerin kontrolünü sağlayan birime, türkiye'den gelen gıda ürünlerinin denetimlerini sıkılaştırması talimatı verdi. rusya tarım bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, türkiye'den rusya'ya giren gıda ürünlerinin yüzde 15'inin rusya mevzuatlarına uygun olmadığı iddia edildi.

rusya tarım bakanı aleksandr tkaçev’in, gerekirse türkiye’den yaş meyve ve sebze alımını durdurabilecekleri ve türkiye’ye gönderilen tahıl ihracatının da başka ülkelere yönlendirebileceği şeklindeki sözlerine ise moskova’dan “düzeltme” gelmiş, rus tass haber ajansına konuşan bir hükümet yetkilisi türkiye’ye gıda ambargosunun hükümetin gündeminde olmadığını ve bu konunun kabinede tartışılmadığını söylemişti.

türkiye'nin rusya'ya ihraç ettiği gıda ürünleri arasında meyve, sebze ve et ürünleri başı çekiyor.

kaynak: reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;