Suriye'de iç savaş

"PYD Fırat'ın doğusuna çekilecek"

PYD, Menbic’deki güçlerini Fırat Nehri’nin doğusuna çekerek Rakka operasyonuna katılacaklarını açıkladı. Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk de çekilmenin ‘yerel birimler eğitildikten sonra’ gerçekleşeceğini ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD ile Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk [Fotoğraf: Reuters]

pkk’nın suriye kolu pyd’nin silahlı kanadı ypg, menbic’deki güçlerini fırat nehri’nin doğusuna çekeceklerini yazılı bir açıklamayla duyurdu. açıklamada bu grupların rakka operasyonuna katılacakları ifade edildi.

abd başkanı obama'nın işid ile mücadele özel temsilcisi brett mcgurk, twitter adresinde konuyla ilgili açıklama yaptı.

ypg’nin hamlesini ‘dönüm noktası’ olarak nitelendiren mcgurk, ypg’lilerin menbic’deki yerel birimleri eğittikten sonra çekileceğini ifade etti.

ypg’nin başını çektiği suriye demokratik güçleri’nin abd’nin hava operasyonları desteğiyle menbic’i almasının ardından ankara, ypg unsurlarının fırat’ın doğusuna geçmesini talep ediyor. 25 ekim’de konuşan dışişleri bakanı mevlüt çavuşoğlu, pyd'nin menbic'den çıkmaması halinde türkiye'nin pyd unsurlarını "kendi imkânlarıyla çıkaracağını" söylemişti. cumhurbaşkanı tayyip erdoğan ve hükümet yetkilileri tarafından da el bâb'ın ardından menbic ve rakka'ya yönelineceğine dâir açıklamalar yapılmıştı.

kaynak: al jazeera ve reuters

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;