Kobani

PYD lideri Ankara'da

Kobani'de IŞİD'le mücadele eden PYD'nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Türkiye'de. Ankara geçen hafta yardım için Türkiye'nin şartlarını hatırlatmıştı.

PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Al Jazeera Türk'e "Türkiye'nin şartları kabul edilemez" demişti. [Fotoğraf: Al Jazeera]

suriye'nin kuzeyinde işid'e karşı mücadele eden pkk'nın suriye'deki kolu pyd'nin eşbaşkanı salih müslim türkiye'de. al jazeera'nin ulaştığı kaynaklara göre müslim, ankara'da doğrudan hükümet yetkilileriyle görüşmüyor. bazı aracılar en son kopenhag'da bulunan salih müslim'i davet etti. yetkililerle müslim arasındaki görüşmeler de aracılar vasıtasıyla gerçekleşiyor. türk hükümeti pyd'ye kobani'de yardım etmek istediğini belirtiyor ama önceki şartlarını hatırlatıyor. 

davutoğlu-demirtaş görüşmesinde gündeme geldi

ankara ile pyd arasında temas konusu, başbakan ahmet davutoğlu ile hdp eşbaşkanı selahattin demirtaş’ın 1 ekim'de ankara'da yaptıkları görüşmede de gündeme gelmişti. görüşmenin ardından gazetecilere konuşan demiraş, "biz pyd ile temas kurmalarını hep arzu ediyoruz. bir tehdit oluşturmadığını söyledik. silah yardımı için koridor açılması konusunu pyd ile görüşmeleri gerektiğini söyledik. bunu onlar da değerlendireceklerini ifade ettiler. biz pyd ile temasa kapalı değiller, bunu anladık” demişti. 

başbakan ahmet davutoğlu ise pyd'nin suriye rejimiyle işbirliğine devam ettiğini söyleyip, "benim dışişleri bakanlığım döneminde dışişleri müsteşar yardımcımız, salih müslim ile görüştü. ne yazık ki o zaman yapılan hataların bedelini şimdi kobani’de kürt kardeşlerimiz ödüyor" demişti. davutoğlu, "o zaman pyd’ye söylenen çok açık bir mesaj vardı: öso ile birlikte davranın. kuzey kuşağında teröre ve rejime izin vermeyin, birlikte çalışın. aranıza mesafe koyun ve türkiye ile iyi ilişkiler geliştirin. eğer bunlar yapılmış olsaydı; öso ile pyd, suriye muhalefetine katılmış olsaydı rejimle işbirliği yapmak yerine, işid alanda böylesine, bu kadar bir güç bulamazdı" ifadelerini kullandı. 

başbakan yardımcısı yalçın akdoğan ise "pyd'nin suriye'deki pozisyonunu yeniden gözden geçirmesi gerekiyor" dedi, pyd'nin suriye'de rejime karşı bir tutum almadığını hatırlattı. "pyd'yle görüşme konusunda daha önceki şartlarımızı gözden geçirmek için bir durum yok" dedi. 

salih müslim al jazeera'ye konuştu: şartlar kabul edilemez

al jazeera türk'e konuşan pyd lideri salih müslim, "türkiye'nin şartları kabul edilemez" demişti. müslim, "bir şey söyleyip başka bir şey yapıyorlar, işid hâlâ türkiye sınırlarını kullanıyor. 'pyd şartlara uymadı işid'i bıraktık' mı demek istiyorlar?" ifadesini kullandı.  

türkiye'nin şartları

türkiye - suriye sınırındaki kobani'ye yardım ulaştırılması için türkiye dışında başka bir güzergah yok. yani pyd, daha önce özerklik ilan ettiği kobani’de kalanların insani ihtiyaçlarının karşılanması için dâhi türkiye’nin vereceği izne ihtiyaç duyuyor. çözüm sürecinin başında pyd'yi uyaran türkiye teması kesmedi. ankara, suriye'deki iç savaşın başladığı günden bu yana pyd ile doğrudan devam eden görüşmelerde şu üç şartı her zaman masada tuttu:

  • esed rejimiyle işbirliğine son verip muhaliflere katılacak
  • suriye'nin kuzeyinde özerklik ilanı gibi tek taraflı davranışlardan kaçınılması
  • türkiye-suriye sınırında sınır güvenliğini tehdit edecek adımlar atmaması

pyd, daha önce türkiye'nin pyd eşbaşkanı salih müslim'le birden fazla yaptığı görüşmeye rağmen tutumunu değiştirmedi. 

Yorumlar

Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı kullanmak, yeniden kullanmak, silmek veya yayınlamak üzere tarafımıza geri alınamaz, herhangi bir kısıtlamaya tabi olmayan (format, platform, süre sınırlaması da dahil, ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla) ve dünya genelinde geçerli olan ücretsiz bir lisans hakkı vermektesiniz.
;